Az onkológiai gyakorlatban szelektív angiográfiát végezhetnek ismeretlen eredetű emésztőrendszeri vérzés esetén, a hasnyálmirigy endokrin (hormontermelő) tumorainál, rosszindulatú csontdaganatoknál, idegrendszeri tumorok esetén. A vesetumorok jellegének meghatározásán túl terápiás beavatkozás, katéteres embolizáció (tumort tápláló ér elzárása) is végezhető egyúttal.
A számítógépes technika fejlődése a képalkotás ezen területén is fontos változásokat hozott. A digitális eljárások lényege, hogy a sugárgyengülési értékeket számszerű (digitális) formába alakítják át. A számértékekben számítógép segítségével további összeadások, kivonások végezhetők, így a képet kontrasztosabbá tehetjük. A digitális szubtrakciós angiográfia (DSA) a kép hátterének kivonásával lehetővé teszi egy zavaró árnyékoktól mentes érrendszer képének megjelenítését. Előnye, hogy kevesebb kontrasztanyag használatával is értékelhető felvételt kapunk. Az onkológiában ez a módszer az érdús tumorok és áttétek felderítésére használható.
Endoszkópos vizsgálatok
Endoszkópián az üreges szervek belvilágának, vagy a test belső üregeinek megtekintését értjük speciálisan kialakított optikai eszköz, az endoszkóp segítségével.
Az első endoszkópot a múlt század közepén alkalmazták a húgyhólyag megtekintésére (ezt cystoscopiának nevezték el). Később a módszert alkalmazták szinte minden testüreg, illetve üreges szerv vizsgálatára. Így került sor a nyelőcső (oesophagoscopia), a gyomor-patkóbél (gastro-duodenescopia), a felső légutak (tracheo-bronchoscopia), a vég- és vastagbél (recto-colonoscopia) vizsgálatának kidolgozására. Az eszközök és a módszer fejlődése lehetővé tette az ízületi üregek (orthroscopia), a hasüreg (laparoscopia), illetve a mellüreg (media-stinoscopia) vizsgálatának megvalósítását is.
A természetes testnyílásokba bevezetett eszközökkel történő eljárások tartoznak az úgynevezett klasszikus endoszkópia körébe, míg a kisműtétek segítségével végzett endoszkópiát (amikor a bőrön egy vagy több 0,5-1,5 cm-es metszést ejtve juttatják be az eszközt) minimálisan invazív sebészeti beavatkozásnak nevezik.