A svájci Berni Egyetem kutatása szerint az elégtelen alvás befolyásolhatja azt is, ahogyan másokkal bánunk – írja a Newsweek. A minőségileg és mennyiségileg kielégítő alvás fizikai regenerálódásunk alapköve. Ellenben az elégtelen alvás bizonyítottan hozzájárul a szívbetegségek, az elhízás, bizonyos neurodegeneratív rendellenességek és akár a depresszió kialakulásához.
Társadalmi szinten az alváshiány hatással lehet a szociális együttműködésre való képességünkre is, mivel a rossz alvás összefüggésbe hozható az önzetlenség, megbízhatóság és a segítőkészség csökkenésével. Az emberek nagymértékben különböznek a közösséget szem előtt tartó viselkedésre való hajlam tekintetében. Ennek egyik oka az alváshiányban keresendő, amire a kutatás során bizonyítékokat is találtak.
A Journal of Neuroscience című folyóiratban megjelent új tanulmányban a kutatók ötvennégy egészséges felnőtt agytevékenységét mérték meg egy normál éjszakai alvás közben. Ezután meghatározták, hogy a résztvevők milyen valószínűséggel mutatnak altruista (áldozatkész, önzetlen) viselkedést egy olyan játékban, ahol a résztvevők valódi pénznek megfelelő pontokat kaptak, amelyeket megtarthattak vagy hozzájárulhattak a "közjóhoz". Ez a „Gazdálkodj okosan” jellegű játék alkalmas volt arra, hogy közelebbről vizsgálhassák reakcióikat.
Érdekes módon azoknál, akik többet adtak pénzükből a közösbe a játékban, több lassú hullámú alvási aktivitást mértek, amely a mélyebb alvást jelképezi agyuk jobb halántéklebenyében. Ez a régióban fontos szerepet játszik a tanulásban. „Ezek az alvásmegvonással foglalkozó tanulmányok valóban azt sugallják, hogy az elegendő alvás önzetlenebbé tesz. A jelenlegi eredmények azonban arra is utalnak, hogy nem csak az alvás időtartama, hanem különösen az alvás megfelelő mélysége a jobb temporoparietális csomópontban az, ami pozitívan kapcsolódik az áldozatkész, önzetlen viselkedéshez” – írják a szerzők.