Bár ez még csak kísérlet, mégis hatalmas előrelépést jelent az őssejtekből történő vér előállításában – számol be a kutatásról Ashley Toye, a Bristoli Egyetem sejtbiológusa. A vérátömlesztéshez donoroktól származó vérből izoláltak őssejteket, amiket arra késztettek, hogy több vörösvérsejtet állítsanak elő. A folyamat nagyjából három hétig tart.
Korábban kutatók képesek voltak a laboratóriumban előállított vérsejteket ugyanazon szervezetbe visszajuttatni. Most egy másik személy kapta meg az újonnan előállított sejteket. A közelmúltban kiadott közlemény szerint eddig csak két ember kapott laboratóriumban előállított vörösvérsejteket, ők egyelőre nem számoltak be semmilyen mellékhatásról.
Legalább további nyolc résztvevő fog még kapni két transzfúzió során 5–10 milliliter vért. Az egyik átömlesztés donortól származó vörösvérsejteket tartalmaz majd, míg a másik laboratóriumban „növesztett” vörösvérsejteket adnak be. Miután az egészséges önkéntesek szervezetébe juttatták őket, az előállított, festékkel megkülönböztetett sejteket nyomon fogják követni, amint azok végighaladnak a vérkeringésben.
A vérátömlesztés jövője?
Az emberi vörösvérsejt nagyjából 120 napig él. Ha a laboratóriumi társaik ennél tovább maradnának életben, az azt is jelenthetné, hogy azok a betegek, akik rendszeresen vérre szorulnak, ritkábban kell majd transzfúzióra járjanak. Emellett az ismételt vérátömlesztésekkel járó szövődmények is elkerülhetőek lehetnek.