Teljes egészében digitálissá válik a magyar egészségügyi rendszer. Az ágazatban szinte példátlan méretű változás célja, hogy a betegek kartonjai az arra illetékes személyek – akár maguk a páciensek – számára bárhonnan elérhetőek legyenek webes felületről.
Az úgynevezett Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) tízmilliárd forintos, részben EU-finanszírozású beruházás, melynek során egységes alapon elektronizálják a kórházi, a szakorvosi járóbeteg- és a háziorvosi ellátást, valamint a gyógyszertárakat. Az intézmények először önkéntes alapon, majd 2017 első negyedévétől már kötelező jelleggel csatlakoznak a szolgáltatási központhoz.
Okostelefonunk segíthet
Egészségügyi dokumentumainkat már okostelefonunkra is lekérhetjük egy ingyenes magyar applikáció segítségével. A Laborom nevű alkalmazás Android és iOS operációs rendszeren is elérhető, segítségével gyógyszernaplót vezethetünk, tárolhatjuk vércukor-, vérnyomásméréseinket és súlyunkat, illetve az ellátás típusa vagy időpontja alapján rendszerezhetjük az összes orvosi leletünket. Segíthet a napi gyógyszeradag bevételében is a program, valamint számos, egészséggel kapcsolatos cikket csatornáz be a telefonunkba. A Laborom fejlesztői a klinikákat is szeretnék szorosabban összekötni pácienseikkel, hogy az ügyfél egészségügyi állapotát rendszeresen figyelemmel követhessék az applikáció adatai alapján. A szoftveren keresztül lehetővé válik majd az időpontfoglalás, valamint leleteiket, zárójelentésüket is azonnal elolvashatnák telefonjukon a Laborom felhasználói.
Jön az e-recept
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ már tavaly év végén bejelentette a receptek elektronikus kezelésének bevezetését is. Az orvosnak ezentúl lehetősége lesz az EESZT-en belül rögzíteni a szükséges adatokat egy vényfelíró program felhasználásával, míg a beteg egy speciálisan erre kialakított portálnál ellenőrizheti a felírt gyógyszereket, illetve kategorizálva megtalálhatja itt a kiváltott, és a még aktív receptjeit is. Hogyha a páciens még nehezen barátkozott meg a digitális rendszerrel, és az orvostól kijövet valami kézzelfogható dokumentumot is magával vinne, az orvos nyomtathat neki a rendszerből egy dokumentumot, amely tartalmazza majd a rendelő adatait, a felírt gyógyszer hatóanyagát, és a könnyebb azonosítás érdekében egy külön vonalkódot is tartalmaz majd. Varázsütésre természetesen nem szűnnek meg a papíralapú dokumentumok, a jól ismert és évtizedek óta használt vényeket folyamatosan váltják majd fel a rendszeren belül működő e-receptek.
Az egészségügyi adatok kezeléséről minden állampolgár az ügyfélkapun keresztül nyilatkozhat, akár meg is tilthatja, hogy a központi szerver tárolja a nevéhez köthető dokumentumokat. A digitális önrendelkezés ugyanakkor lehetőséget ad az adatok elérésének szűkítésére is, a beteg így eldöntheti, hogy ki és milyen mélységig férhet hozzá a digitális kartonjaihoz.