A korábbi Országos Egészségpénztár (amelynek utódja jelenleg a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) adatai alapján 284 településen találhatóak üres védőnői körzetek. A nagyobb településeken, városokban több üres állás is található - írja közleményében a Magyar Védőnők Egyesülete.
Itt a legnagyobb a hiány
Míg a 2010-es évek elején az üres állások száma 200-250 között mozgott, 2017-ben a regisztrált üres állások száma megközelíti a 400-at. Ráadásul a helyettesített körzetek száma még ennél is jóval nagyobb. A betöltetlen és a GYED/GYES-en, illetve tartósan távol lévő védőnők körzeteit helyettesítéssel látják el összesen 1000 körzetben. A helyzet Pest és Jász-Nagykun-Szolnok megyében a legkritikusabb - olvasható a közleményben.
Márciusban a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke, valamint csaknem ötszáz védőnő fordult beadvánnyal az alapvető jogok biztosához bérük megállapításának módját sérelmezve. Szerintük ugyanis a hatályos jogi szabályozás nem teszi lehetővé, hogy az alapellátáshoz sorolt védőnők a szakellátásban dolgozók számára megállapított bértábla hatálya alá tartozzanak, így jövedelmük lényegesen kevesebb , mint a szakellátásban dolgozóké. Ez alapján egy pályakezdő védőnő fizetése alig haladja meg a minimálbér összegét, de a hosszabb ideje a pályán lévő védőnők fizetése is - pótlékokkal együtt - alig éri el a 161 ezer forintot, azaz a középfokú végzettségűek számára előírt garantált bérminimumot.