Helyreigazítás
A www.hazipatika.com weboldalon 2017. március 22. napján közzétett. és 2017. március 24. napján módosított "Orvosi csalás: egészséges nőket kezelt rákkal" című cikkben valótlanul állítottuk, hogy Dr. Vereczkey Attila László egészséges nőket kezelt rákkal.
Ezzel szemben a valóság az, hogy praxisa során soha nem merült fel orvosszakmai szabályszegés elkövetése.
Cikkünkben a valós tényeket hamis színben tüntettük fel, amikor azt a látszatot keltettük, hogy a Versys Klinika nevű meddőségi központ olyan, a lombikbeültetés sikerességét növelő eljárást alkalmazott, amely az Egészségügyi Tudományos Tanács Humán Reprodukciós Bizottság (ETT-HRB) 2013-as szakvéleménye szerint klinikai kísérletnek minősül és Dr. Vereczkey Attila erre vonatkozó szakhatósági engedélyek nélkül végezett volna ilyen beavatkozásokat.
Ezzel kapcsolatban elhallgattuk, hogy Dr. Vereczkey Attila László vezetésével a Versys Klinika az embrionális genetikai szűrővizsgálatot az illetékes egészségügyi hatóság tudtával, és a megfelelő engedélyek birtokában végezte.
Cikkünkben azt a hamis látszatot keltettük, mintha az engedély birtokában végzett egészségügyi szolgáltatás megsértette volna az emberen végzett kutatás szabályait.
Cikkünkben valótlanul állítottuk, hogy Dr. Vereczkey Attilával szemben a Magyar Orvosi Kamara Etikai Bizottsága előtt a Magyar In Vitro Fertilizációs Társaság panasza nyomán etikai eljárás indult volna. A valóság ezzel szemben az, hogy Dr. Vereczkey Attilával szemben nem volt ilyen eljárás folyamatban.
A hvg.hu beszámolója szerint a Heti Válasz tárta fel két éve az esetet, amelyben egy nőnek azt állította Vereczkey Attila, hogy daganat van a méhében, ezért meg kell műteni. A beavatkozásért 200 ezer forintot kért el. A nő férje vette észre, hogy feleségét egy másik beteg ultrahangfelvételére hivatkozva akarták megműteni. Az esetet jelentették az OEP-nek, és mint kiderült, mások is hasonló panaszokkal keresték fel az egészségbiztosítót, amely ezért 2006-ban feljelentést tett.
Így derült fény a Vereczkey és társai által elkövetett csalássorozatra. A Vereczkey érdekeltségébe tartozó Medifert Kft. 2003-ban együttműködési szerződést kötött a Nyírő Gyula Kórházzal. Ennek értelmében a cég használatba adta a kórháznak a tulajdonában lévő, endoszkópos beavatkozások elvégzéséhez szükséges speciális eszközöket és műszereket a kórháznak a műtétek után fizetett OEP-támogatás 40 százalékáért cserében.
Csakhogy miközben az úgynevezett lézeres laparoszkópiás nőgyógyászati műtéteket a kórház - a Vereczky cégétől bérelt eszközökkel - elvileg az egészségbiztosított betegek részére ingyen végezte, Vereczkyék ugyanezekért az OEP által finanszírozott beavatkozásokért mégis súlyos százezreket kértek el a betegektől olyan látszatot keltve, hogy magánrendelésen látják el őket.
A csalás miatt Vereczkey Attilát és társait december közepén ítélte el jogerősen a bíróság. Az orvost első fokon is bűnösnek találta a bíróság, és 2014 júniusában 1,8 millió forint pénzbüntetésre és 2 év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Társait, Fülöp István szülész-nőgyógyász szakorvost 1 millió forint megfizetésére ítélték ugyancsak csalásért, míg Mikó Zsuzsanna védőnőt csalás és bűnsegédlet miatt három év próbaidőre bocsátotta a bíróság. Az ügyész szigorításért, a vádlottak enyhítésért fellebbeztek, így került az ügy másodfokra, ahol a felfüggesztett börtönbüntetést elengedték Vereczkeynek, és csak a pénzbüntetést hagyták meg, Fülöpnek viszont három év próbaidőt állapítottak meg. Mikó büntetése nem módosult.
A bíróság az ítélethirdetés során elismerte, hogy Vereczkey és Fülöp munkássága társadalmilag és erkölcsileg hasznos volt. Enyhítő körülménynek nevezték azt is, hogy több év telt el a feljelentés és az első fokú ítélet között, illetve a vádlottak büntetlen előéletét is beleszámították. Ezzel szemben az első fokú bíróság még súlyosbító körülményként vette figyelembe, hogy a csalásokat "az egészségügyről szóló törvény, a szolidaritás és egyenlő hozzáférés alapelveivel ellentétesen kiszolgáltatott helyzetben lévő betegekkel szemben követték el".
A hvg.hu úgy tudja, hogy nem sokkal az ítélet kihirdetése után egy magánszemély panaszt tett a kamaránál etikai vétség miatt. A bejelentőt a napokban értesítette az orvosi kamara, hogy megindult az etikai eljárás Vereczkey és társa, Fülöp István ellen.
Vereczkey nem először állt bíróság előtt. A Pesti Központi Kerületi bíróság 2006 márciusában jogerős ítéletben mondta ki, hogy az orvos meghamisította orvosi működési bizonyítványát, majd egy közbeszerzési eljárás során a meghamisított dokumentumot nyújtotta be, ezzel a kétrendbeli magánokirat-hamisítás bűncselekményét valósította meg. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) etikai bizottsága is foglalkozott már Vereczky működésével. Két alkalommal - először 2004-ben, majd 2006-ban - el is marasztalták a nőgyógyász szakorvost.
Ugyanakkor a hvg.hu szerint Vereczkeyéknek nem ez lesz az egyetlen jelenésük az Etikai Bizottságnál, ugyanis a Magyar In Vitro Fertilizációs Társaság is etikai panasszal élt az orvosok ellen: ezt április 5-én tárgyalják majd. Ennek köze lehet ahhoz, hogy nem csak a magánokirat-hamisítás és a csalás miatt övezik komoly viták Vereczkey praktizálását. A Magyar Nemzet 2014-ben írta, hogy Vereczkey a Versys Klinika nevű meddőségi központ vezetőjeként olyan, a lombikbeültetés sikerességét növelő eljárást alkalmazott, amely az Egészségügyi Tudományos Tanács Humán Reprodukciós Bizottság (ETT-HRB) tagjának 2013-as szakvéleménye szerint klinikai kísérletnek minősül. Az ETT-HRB 2011-es állásfoglalása még ennél is szigorúbban fogalmaz: eszerint az úgynevezett array CGH (előzetes embrionális genetikai szűrővizsgálat) eljárás megsérti az emberen végzett kutatás szabályait.
Forrás: hvg.hu