Nemzetközi használatban informal payment (informális fizetés) vagy under-the-table payment (asztal alatti fizetés), Magyarországon - egyedülálló módon - paraszolvencia, az orvosok maguk között gyakran csak paraként emlegetik. Ez a hálapénz.
A GKI Gazdaságkutató a Stabilitás Pénztárszövetség megbízásából készített felmérést a magyarok hálapénzhez való hozzáállásáról. A hálapénzzel kapcsolatos vélekedés felmérését 2014. szeptemberében 1000 fő megkérdezésével készítette a GKI. A felmérés szerint az emberek leginkább azért adnak hálapénzt, mert így nagyobb figyelmet kapnak. Ráadásul nagyobb mértékben értenek egyet ezzel azok, akik az elmúlt két évben adtak hálapénz, mint akik nem.
Az elmúlt két évben hálapénzt adók 62 százaléka azért döntött az informális fizetés mellett, mert szerintük így nagyobb figyelmet kapnak. Emellett 54 százalékuk gondolta úgy, ha nem adnak hálapénzt rosszabb ellátást kapnak, 53 százalékuk azért, mert ragaszkodtak a saját választott orvosukhoz és 50 százalékuk azért, mert valóban hálásak az orvosnak, nővérnek.
Tehát a megkérdezettek több mint fele a hálapénz adása mellett voksol, jórészt érzelmi alapú döntése alapján, hiszen félnek attól, hogy ennek hiányában rosszabb ellátást kapnak. Emellett bevett szokásról is beszélünk, hiszen a betegek jó része csúsztatott már pénzzel teli fehér borítékot orvosa zsebébe. A hálapénz adását gyakran emlegetik vesztegetésként is. A Büntető törvénykönyv (Btk.) szabályozása alapján azonban, csak az előzetesen kikötött pénz felajánlása esetén merülhet fel a vesztegetés gyanúja. A hálapénzt pedig, döntő többségben a gyógyító folyamat lezajlás után - ritkábban előtte - adják a betegek. Ennek megfelelően az orvosoknak csak kis hányada büntethető ténylegesen a hálapénz elfogadása miatt. Vagyis amellett, hogy az orvosok egy része az alulfizetettség okán fogadja el a hálapénz, büntetőjogi eljárásra sem számítanak.
A Magyar Rezidens Szövetség tagjainak álláspontja szerint egyébként nettó 275 ezer forinttól kellene kezdődnie az orvosi béreknek, hogy eltűnhessen a hálapénz.