A Texasi Egyetem kutatói egy mesterségesen módosított vírust tanulmányoztak, amely tartalmazta a Dél-Afrikában talált új koronavírus -variáns 3 kulcsmutációját. A laboratóriumi vizsgálatok során megállapították, hogy csak csekély mértékben ugyan, de csökken a Pfizer-BioNTech oltóanyagának hatékonysága, ha az új mutáns elleni védettségről van szó - számolt be róla a Reuters . A vakcina beadása után termelődött antitestek viszont ettől függetlenül jó eséllyel megvédik a beoltottakat az E484K és az N501Y jelzésű mutációkkal szemben.
Egyelőre nem kell új vakcina
A szakértők kiemelték, hogy a vizsgálatok alapján egyelőre nincs szükség új vakcinára a feltörekvő mutációk megfékezése érdekében. Ennek ellenére a Pfizer és a BioNTech úgy nyilatkozott, hogy bármikor készek gyorsan kifejleszteni egy másik COVID-19 elleni vakcinát, ha úgy látják, hogy valamelyik új variáns miatt szükség lenne erre.
A vizsgálat folytatódik
A tanulmány egyébként még nem esett át külső szakértői ellenőrzésen, így tudományos szaklapban sem publikálták még. A kutatók emellett felhívták a figyelmet arra is, hogy még nem vizsgálták meg az új típusú koronavírus dél-afrikai variánsának összes mutációját az oltás hatékonysága szempontjából, így az eredmények még nem teljes körűek. A vizsgálatok azonban folytatódnak, és várhatóan 2 héten belül meglesznek az eredmények is.
A Reuters cikke azonban megemlíti azt is, hogy egy másik, a Columbia Egyetem tudósai által végzett vizsgálat arra jutott, hogy a koronavírus-vakcina hatására termelődő antitesteknek lényegesen alacsonyabb a dél-afrikai mutáns elleni védőképességük. Az különböző eredményeket a Texasi Egyetem szakértői az eltérő vizsgálati metódussal indokolták.
A koronavírus-járványt csak úgy lehet megállítani, ha a teljes népesség nagy részét beoltják a fertőzés ellen. Ám a halálozási arány már sokkal hamarabb csökkenthető egy célzott oltási programmal - állítják a hazai kutatók. A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!