Ahogy minden súlyos betegség, úgy a rák esetén is hajlamosak az érintettek (tehát a beteg és annak szerettei) az orvostudomány rideg racionalitásától a legtöbbször jó esetben is csak kétes hatású, alternatív terápiák felé fordulni. Egy adott daganatfajtán belül is számos tumortípust különíthetünk el, így naivitás azt feltételezni, hogy léteznek olyan hatóanyagok, amelyek az összes ráktípus kezelésében hatékonyak - emelte ki a rakgyogyitas.hu kiadványában Dr. Zupkó István, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézetének egyetemi docense.
A lapban közölt interjúban a szakember hangsúlyozta: ami természetes, az nem feltétlenül veszélytelen, és ha egy készítménynek van hatása, akkor van mellékhatása is, ami akár ronthat is a beteg állapotán. Emellett a gyógyszerészetben ismert leghalálosabb mérgek is mind növényi vagy állati, tehát természetes eredetűek!
Némelyik még ártalmas is
Az alternatív terápiáktól sokan az életminőség javulását várják, amely akár még meg is valósulhat, ha máshogy nem, a placebo-hatásnak köszönhetően. Az igazi kockázatot azonban az jelenti, ha a daganatos betegség gyógyításának reményében fordul valaki az alternatív medicinák felé, és az orvostudomány által kínált, igazolt hatékonyságú kezeléseket elutasítja. Ha ugyanis egy alternatív gyógymód hatékonysága igazolttá válik, és azt az orvostudomány is elismeri, beemeli azt a hivatalos kezelések közé, így pedig már nem is lesz "alternatív" a kezelés - magyarázta Dr. Zupkó István.
"A nyugtatóként és antidepresszánsként ismert, daganatos betegek által is eséllyel használt gyógynövény, az orbáncfű például igen jelentősen fokozza az egyik májenzim aktivitását. Ezzel pedig olyannyira fel tudja gyorsítani az egyik gyakran használt kemoterápiás hatóanyag lebontását a májban, hogy negyven százalékkal is csökkenhet a vérben a daganatellenes szer koncentrációja, így elégtelenné válhat a terápia" - hozott fel példát az alternatív gyógymódok felelőtlen alkalmazására a szakember. Megemlítette továbbá a B-17 vitamint is, ami tulajdonképpen nem is vitamin, marketingcélzattal nevezték csak el annak. Valójában a szervezetben mérgező ciánt szabadít fel, daganatellenes tulajdonságát pedig semmilyen vizsgálat nem igazolta. Fontos ezért, hogy az ilyen szerek használatakor mindig egyeztessünk az orvosunkkal!
Némelyik alternatív terápia laboratóriumi kutatásokra, vagy sikeres állatkísérletekre hivatkozik, ezek mellett azonban nincsenek feltüntetve a sikertelen kísérletek és azok az eredmények, amelyek megcáfolják az állításaikat. A hivatalos gyógyszerkísérletek során is rengeteg a kezdeti bizalomra okot adó eredmény, aztán az ígéretesnek induló hatóanyagok többsége mégis elbukik a klinikai vizsgálatok valamelyik fázisában. Sok esetben pedig néhány személyes történettel is hitelesítik a szer hatásosságát, amelyek akkor sem bizonyító erejűek, ha történetesen igazak. "Ha valamit egészségmegőrzésre és mindenféle rákra egyaránt ajánlanak, akkor rögtön kezdjünk el gyanakodni" - javasolja az egyetemi docens.