Rák: veszélyesek az alternatív terápiák

Az életminőséget javítani képes kezelés helyett sokan a kétes hatékonyságú módszereket ígérő alternatívákat választják a rák leküzdéséhez. Sok ilyen alternatív gyógymóddal nem hogy segítenénk, de még ártunk is magunknak.

Ahogy minden súlyos betegség, úgy a rák esetén is hajlamosak az érintettek (tehát a beteg és annak szerettei) az orvostudomány rideg racionalitásától a legtöbbször jó esetben is csak kétes hatású, alternatív terápiák felé fordulni. Egy adott daganatfajtán belül is számos tumortípust különíthetünk el, így naivitás azt feltételezni, hogy léteznek olyan hatóanyagok, amelyek az összes ráktípus kezelésében hatékonyak - emelte ki a rakgyogyitas.hu kiadványában Dr. Zupkó István, a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézetének egyetemi docense.

Jó lenne egy olyan tabletta, ami a megfázástól kezdve a rákig mindent gyógyít? A csodaszert Magyarországon sok helyen lehet kapni, pedig tiltólistás, és hatalmas kamu. Az alábbi cikkünkben olvashat róla!

A lapban közölt interjúban a szakember hangsúlyozta: ami természetes, az nem feltétlenül veszélytelen, és ha egy készítménynek van hatása, akkor van mellékhatása is, ami akár ronthat is a beteg állapotán. Emellett a gyógyszerészetben ismert leghalálosabb mérgek is mind növényi vagy állati, tehát természetes eredetűek!

Némelyik még ártalmas is

Az alternatív terápiáktól sokan az életminőség javulását várják, amely akár még meg is valósulhat, ha máshogy nem, a placebo-hatásnak köszönhetően. Az igazi kockázatot azonban az jelenti, ha a daganatos betegség gyógyításának reményében fordul valaki az alternatív medicinák felé, és az orvostudomány által kínált, igazolt hatékonyságú kezeléseket elutasítja. Ha ugyanis egy alternatív gyógymód hatékonysága igazolttá válik, és azt az orvostudomány is elismeri, beemeli azt a hivatalos kezelések közé, így pedig már nem is lesz "alternatív" a kezelés - magyarázta Dr. Zupkó István.

Kezelésekor nem szabad elfordulni a tudományosan igazolt hatékonyságú terápiáktól
Kezelésekor nem szabad elfordulni a tudományosan igazolt hatékonyságú terápiáktól

"A nyugtatóként és antidepresszánsként ismert, daganatos betegek által is eséllyel használt gyógynövény, az orbáncfű például igen jelentősen fokozza az egyik májenzim aktivitását. Ezzel pedig olyannyira fel tudja gyorsítani az egyik gyakran használt kemoterápiás hatóanyag lebontását a májban, hogy negyven százalékkal is csökkenhet a vérben a daganatellenes szer koncentrációja, így elégtelenné válhat a terápia" - hozott fel példát az alternatív gyógymódok felelőtlen alkalmazására a szakember. Megemlítette továbbá a B-17 vitamint is, ami tulajdonképpen nem is vitamin, marketingcélzattal nevezték csak el annak. Valójában a szervezetben mérgező ciánt szabadít fel, daganatellenes tulajdonságát pedig semmilyen vizsgálat nem igazolta. Fontos ezért, hogy az ilyen szerek használatakor mindig egyeztessünk az orvosunkkal!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Némelyik alternatív terápia laboratóriumi kutatásokra, vagy sikeres állatkísérletekre hivatkozik, ezek mellett azonban nincsenek feltüntetve a sikertelen kísérletek és azok az eredmények, amelyek megcáfolják az állításaikat. A hivatalos gyógyszerkísérletek során is rengeteg a kezdeti bizalomra okot adó eredmény, aztán az ígéretesnek induló hatóanyagok többsége mégis elbukik a klinikai vizsgálatok valamelyik fázisában. Sok esetben pedig néhány személyes történettel is hitelesítik a szer hatásosságát, amelyek akkor sem bizonyító erejűek, ha történetesen igazak. "Ha valamit egészségmegőrzésre és mindenféle rákra egyaránt ajánlanak, akkor rögtön kezdjünk el gyanakodni" - javasolja az egyetemi docens.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra