Szent Margit Kórház: az egyik vesztesJanuár 24-én összeültek a Közép-magyarországi Regionális Egészségügyi Tanács tagjai - budapesti, Pest megyei kórházigazgatók, önkormányzati vezetők -, hogy megvitassák Molnár Lajos javaslatát. A törvény szerint több lehetőségük volt: elfogadják a tervezetet, vagy módosítják azt, vagy a döntés jogát állásfoglalás nélkül visszaadják a miniszternek. Nagy felelősség hárult a tanácsra: ebben a régióban van a legtöbb kórház, és vidékről is gyakran ide irányítják a speciális kezelést igénylő betegeket.
Csakhogy kudarcba fulladt a tanácskozás. Bár a résztvevők várták, hogy ott hivatalosan is hozzájutnak a miniszteri dokumentációhoz, illetve annak részletező mellékleteihez - semmit nem kaptak. Így nem is volt miről tárgyalniuk. Nem maradt elég idő arra, hogy az írásos anyagot eljuttassák a tagsághoz, közölte velük a regionális tanács elnöke, Havas Szófia, aki egyben a Szent János Kórház orvosigazgatója is. Végül abban maradtak: két nap múlva ismét összeülnek.
Csodálkozott a Szent Margit Kórház főigazgatója, Gusztonyi Ágnes, amikor még aznap délután - nem sokkal az ülés után - e-mailben megkapta a kórházak átszervezési tervezetét. Megdöbbenését az váltotta ki: a lista nem is hasonlított a tárca honlapján közölt, január 8-i miniszteri ajánláshoz. Abban például az szerepelt: a Margit-kórház területi kórház marad. Az "új" verzióban viszont törölték sebészeti és nőgyógyászati osztályukat - indoklás nélkül.
Sőt azt sem lehetett tudni, egyáltalán ki készítette az újabb tervet: aláírás nem volt a jegyzéken.
Érthető, hogy ezek után a január 26-i rendkívüli regionális közgyűlés zaklatott hangulatú volt, s ismét eredménytelenül zárult. Ám ennek okait mindenki másként magyarázza. "A tagok eleve elutasították a tárgyalást. Egyikük sem kérdezett rá, miért változott a miniszteri javaslat" - mondja ma Havas Szófia elnök.
Csakhogy ennek éppen az ellenkezője derül ki az ülésről készült jegyzőkönyvből: többen megkérdezték, ki készítette az új anyagot. Ám érdemi válasz helyett Havas Szófia csupán ennyit mondott: "Múltkor az volt a kifogás, hogy nincs anyag. Most az a probléma, hogy van anyag." A testület végül döntés nélkül fejezte be a gyűlést. A részt vevő tagok közül többen is úgy fogalmaztak lapunknak: egyszerűen fogalmuk sem volt, valójában miről is szól az ülés, és nem tudtak mit kezdeni az "ismeretlen eredetű" listával.
A cikk teljes terjedelmében itt olvasható