Már a koronavírus-pandémia kitörésekor számos kistelepülés gyógyszerellátása veszélybe került, a helyzet azóta pedig sokat romlott. Ez pedig kihatással lehet a jövőben a lakosság egészségére - írja az Infostart.
Komoly kihívásokkal néznek szembe a patikák
Az elmúlt 12 évben 7 százalékkal csökkent a működő gyógyszertárak száma, amiknek a köre így 168 fiókkal esett vissza. A bezárási hullám előreláthatólag erősödni fog a következő időszakban; idén már hat bezárásra került sor, év végéig pedig összesen 25-30 fiókgyógyszertár szűnhet meg – közölte Zlinszky János, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) elnöke.
A patikáknak számos kihívással kell szembenéznie: energiaköltségük átlagosan 2-300 ezer forinttal nőtt a tavalyi év óta, valamint az elavult árrésszabályozás sem követte le a piaci változásokat. Az átlag alatti bérek miatt munkaerőhiány alakult ki, miközben a gyógyszerésztársadalom egyre jobban kezd kiöregedni. A patikák korlátozott marketing-tevékenységet tudnak csak folytatni, emiatt nehezen tudják tartani a lépést a drogériákkal vagy az online boltokkal szemben.
Zlinszky János hangsúlyozta: bár gyógyszerhiány folyamatosan van, de általában van rá megoldás. Igazi problémát az tud jelenteni, mikor megjelenik a sajtóban egy hír arról, hogy hiány van egy gyógyszerből, emiatt pedig akkora pánikvásárlás indul be, ami miatt végül tényleg komoly lesz a hiány.