Fájdalmas aktualitást ad mindezen kutatásnak az Allergy szaklap egyik esettanulmánya, amely 158 olyan családot vizsgált, ahol súlyos allergiás gyermekek éltek. Ezen családokban hiába tartottak a szülőknek kórházi bemutatót, ahol megnézhették, kipróbálhatták és begyakorolhatták, hogyan kell gyermeküknek életmentő kezelést adni egy EpiPennel - hat héttel később már a szülők fele nem volt képes ezt megfelelően végrehajtani. Az ilyen eseteket elkerülendő, az alábbiakban pár olyan gyógyszerszedési módszert sorolunk fel, amelyekre érdemes emlékezni.
Nem csukjuk be szemünket szemcsepphasználat után
Az egyik legnagyobb hiba szemcsepphasználat után például az, hogy az emberek nem zárják le könnycsatornáikat. Ez egyáltalán nem bonyolult - körülbelül két percig kell szemünk belső felét ujjunkkal enyhén nyomnunk. Ha így teszünk, a szemcsepp tartalma nem fog könnycsatornánkon keresztül a torkunkba távozni.
Ha szánkban keserűt érzünk és úgy érezzük, hogy ki kell köpnünk, akkor tudjuk: a szemcsepp nagy része nem oda ment, ahova kellett volna. Ez kifejezetten ronthatja a gyógyszer hatékonyságát antibiotikumok esetén vagy azon szemcseppeknél, amelyeket glaukómára írnak fel.
Az is hasznos lehet, ha szemcseppet akarunk használni, hogy ne a szemgolyónkra cseppentsünk, hanem ujjunkkal enyhén húzzuk le alsó szemhéjunkat és az így kialakított gödröcskébe irányozzuk a cseppeket. Ezután ne pislogjunk, hanem csukjuk be szemünket, majd ujjunkat tegyük szemünk orrunk felé eső széléhez. Az is okos lehet, ha várunk 2-3 percet, mielőtt a másik szemünkbe is cseppentenénk. Ha ugyanis mindkettőt egyszerre próbáljuk elintézni, esélyesebb, hogy kikönnyezzük a cseppeket.
Eszünk az ibuprofenre
Ibuprofent fej- vagy hátfájásra szoktak a leggyakrabban javasolni és valószínűleg azt is tudjuk, hogy étellel együtt kell bevennünk, hogy csökkentsük a gyomorkárosodás esélyét. Amit azonban nem tudunk ezzel kapcsolatban, hogy ez azon esetre igaz, ha kúraszerűen szedjük a gyógyszert. Ha csak egy kisebb fejfájást akarunk megszüntetni és egy tablettányi ibuprofenre lesz szükségünk, akkor a lehető leggyorsabb hatást akarjuk elérni. Ilyenkor bizony tanácsos üres gyomorra bevenni, ugyanis ilyenkor kb. 15 perc alatt elkezd hatni (ha étellel vennénk be, háromszor lassabban hatna).
Szipogunk, miután orrspray-t használtunk
Az emberek gyakran kezdenek el szipogni, miután orrspray-t használtak. Ez az egyik legrosszabb dolog, amit tehetünk, ugyanis ettől a spray tartalma visszakerül a torkunkba, lenyeljük és a gyomrunkba kerül - nem is csoda, ha sokan azt hiszik, hogy az orrspray nem használ.
Ha szipogunk orrspray használata után, akkor az nem használ Az is hiba, ha az egyik orrlyukunkat befogjuk, ugyanis ilyenkor a septum - az orr középső csontos része - átnyomódik az orrlyukba és kevesebb spray-t tudunk bespriccelni orrjáratainkba. (Az orrspray különböző fajtáival kapcsolatban még érdemes tudnunk, hogy a szteroidtartalmú spray-knek mintegy 2 hétre van szükségük, hogy elkezdjék kifejteni hatásukat, a dekongesztánsokat viszont a lehető legrövidebb ideig kell használni, maximum egy hétig.
Nem dörzsöljük be a fájdalomcsillapító gélt
Az izomfájdalmakra , meghúzódásra gyakran használunk különféle gyulladáscsökkentő géleket vagy krémeket, azonban ezeket be is kell dörzsölni a bőrbe ahhoz, hogy az adott bőrfelületen erősebb legyen a véráramlás, a krém pedig jobban be tudjon szívódni - ugyanis csak így tud elkezdeni hatni.
Felvágjuk a sebtapaszt
Az is gyakori hiba, hogy sokan félbevágják a gyógyszertartalmú sebtapaszt. Így kevesebb hatóanyagot juttatnak szervezetükbe, ez pedig gyengébb hatásmechanizmust és lassabb gyógyulást jelent. Olyan tapaszok is vannak, amelyek lassítva juttatják testünkbe a hatóanyagot, ha pedig egy ollóval megsértjük ezt a lassító réteget, lehet olyan, hogy a hatóanyag egyszerre kezd el felszívódni, ami szintén okozhat problémákat.
Az inhalátort se használjuk jól
Az asztmások által használt inhalátorokat nagyon sokan nem rendeltetésszerűen használják. Az inhalátorokat ugyanis túl gyorsan használják, rövid szippantásokra használják csak - emiatt pedig a hatóanyag éppen csak a torkukig jut el, a tüdőbe már nem jut le, ahol igazából kifejthetné hatását. Ideális esetben 5 másodpercig kéne beszívni a levegőt, miközben nyomjuk az inhalátort, majd 10 másodpercig (már nem benyomott adagolóval) bent kellene tartanunk a levegőt, hogy a hatóanyag eljusson a tüdőnkig. Ha "füst" jön ki az orrukon vagy a szánkon vagy érezzük a gyógyszer ízét - tudjuk, hogy rosszul csináltuk.