Szombat délután kettő és négy óra között Szekszárdon, Pécsett, Nyíregyházán és Debrecenben fehér pólóban és citromsárga szalaggal mellükön állnak majd némán két órán át a mentőautókon dolgozó orvosok, ápolók és a gépkocsivezetők. Az akciót a közösségi médián keresztül, az OMSZ a Főigazgatói Törekvéseket Támogató (OMSZ-FITT) csoport szervezi. A társaságnak csaknem 1100 tagja van, nagy többségük „kivonuló" mentő.
A lap úgy tudja, hogy a csoport azért lépett akcióba, mert egy hete megjelent egy kormányzati közlemény az Országos Mentőszolgálat újraszervezésével kapcsolatban. Ebből kiderült, hogy Balog Zoltán humánminiszter az OMSZ 2013-ban leváltott főigazgatóját, Mártai Istvánt tanácsadóként arra kéri, hogy kezdjen egyeztetéseket a szakszervezetekkel és szakmai szervezetekkel a mentőszolgálat és a mentők nagyobb megbecsülése érdekében teendő intézkedésekről, egyúttal készítse el a mentőszolgálat szervezeti megújításáról szóló koncepcióját. Mártai István most a Terrorelhárítási Központ személyvédelmi speciális egészségügyi osztályát vezeti. A tárca közleménye után futótűzként terjedt a hír a mentők között, hogy Máté Gábor megbízott főigazgatónak kitelt az ideje, helyére pedig ismét Mártai István kerülhet, hiszen épp olyan feladatokkal bízták meg, amelyek egyébként „normális" helyzetben a főigazgató kompetencia körébe tartoznak.
A Facebookon közölt adatok szerint a csoport alapítója, Hamari Dániel mentőápoló lapunknak azt mondta: a vidéki nagyvárosok után a fővárosba jövő hétfőn jönnek a mentők az Emberi Erőforrások Minisztériumának épülete elé, ahol petíciót adnak majd át a tárca vezetőjének. Azt szeretnék elérni, hogy hagyják Máté Gábort és kabinetjét dolgozni, ne hozzanak megint egy új főigazgatót.
Arra kérdésre, hogy miért épp citromsárga szalagot tűznek a pólóra, Hamari Dániel azt mondta: ilyen színű masnit az olyan kutyák pórázára szoktak tenni, amelyeknek az átlagosnál több szociális térre van szükségük, ezzel ők is a nagyobb szakmai térre való igényüket jeleznék az egészségpolitikának .
Máté Gábor a harmadik főigazgató hat év alatt, az első nem orvos a szolgálat élén. Az elmúlt években a kormány hozzávetőleg 15 milliárd forint uniós pénzt hívott le, hogy a sürgős hívások legalább 90 százalékánál negyedórán belül megérkezzen a segítség, ám a mentőszolgálat 2015-ös adatai szerint 72,5 százalékról 68-69 százalékra romlott a 15 percen belüli kiérkezés aránya. Ezt a vállalást tehát nem sikerült teljesíteni, sőt a feladatokra továbbra sincs elég mentőautó, kevés az orvos, az ápoló, a gépkocsivezető.
Forrás: nol.hu