Olyan önjáró, távirányítható endoszkópos kapszulát mutattak be a japán kutatók, amely képes végigúszni az emésztő rendszeren és képeket küldeni a testből.
A Sellőnek (Mermaid) elnevezett minirobotról a fejlesztők elmondták, hogy a klinikai alkalmazáshoz vezető út első lépéseként sikerült képeket kapniuk egy személy gyomrából és vastagbeléből.
Maga az eszköz körülbelül 1 centiméter átmérőjű és 4,5 centiméter hosszú, ebihal alakú, mágneses meghajtású, ezáltal nagy pontossággal ellenőrizhető iránya és helye. A kapszula irányításához az orvosok joystickot használnak, miközben egy képernyőn ellenőrzik a helyzetét. A gyomorvizsgálathoz lenyelhető a kapszula, a vastagbél vizsgálatához pedig a végbélben helyezték el.
A kapszulás endoszkópokat az 1980-as évek óta fejlesztik, majd a 2000-es évektől kezdték szélesebb körben alkalmazni. Ezek azonban még nem voltak önjáróak, hanem az izmok összehúzódásai továbbították őket. Az önjáró kapszulát első alkalommal 2009-ben tesztelték egy kutya gyomrában, azóta pedig még kisebb lett és módosították is - mondták a kutatók.
Higucsi Kadzuhide, az Oszakai Orvosegyetem professzora kiemelte, hogy a távirányítható kapszulával pontosan azokat a területeket fényképezhetik le, melyeket látni szeretnének, felfedezhetők segítségével a rákos elváltozások, a páciensekre háruló terheket pedig csökkenti. "Az egész emésztőcsatornát képes átvizsgálni a nyelőcsőtől a vastagbélig néhány óra alatt" - tette hozzá a kutató.