Az eredmény azért is érdekes, mert a nők gyakrabban szenvednek krónikus betegségekben, így az erősebb nem tagjaihoz viszonyítva többször kellene egészségügyi ellátást igénybe venniük.
Az új-zélandi Otagói Egyetem szakértői, Dr. Peter Crampton és Dr. Santosh Jatrana 18 320 felnőtt bevonásával készítettek egy éven át tartó felmérést a házi- és fogorvos-látogatás pénzügyi korlátairól, illetve a felírt gyógyszerek megvásárlásának szokásairól.Bár az adatgyűjtés 2004 és 2005 között történt, az adatokat most publikálták a című folyóiratban.
A közleményből kiderül, hogy a kérdőív kitöltését megelőző évben a nők fejenként legalább egy orvoslátogatást vagy gyógyszervásárlást halasztottak el anyagi okok miatt, mondván, nem engedhették meg maguknak. A hölgyek tehát nagyobb eséllyel (19,9 százalék) hagyatkoztak pénztárcájukra, ha háziorvoshoz kellett volna menniük, mint a férfiak (11,4 százalék); receptek kiváltásánál e két arány 8,2 és 4,2 százalék; míg fogorvosi ellátásnál 26,4, illetve 18,5 százalék.
"Eredményeink nemcsak azért aggasztóak, mert az érintett nők nem jutottak ellátáshoz, amikor szükségük lett volna rá, hanem mert a családban nekik kellene ösztönözniük a gyerekeket és az időseket is, hogy odafigyeljenek magukra" - mondta Crampton professzor.
A fiatal kor, a közepes bevétel, a deprivált társadalmi helyzet, a dohányzás és két meglévő egyéb betegség gyakori együttjárást mutatott az orvoshoz fordulás halogatásával. A szakértők szerint ingyenes vagy nagyon olcsó egészségügyi ellátás oldhatná meg a problémát, valamint részletesebb kutatásokra van szükség az egyéb tényezők feltárására, hiszen az időben történő orvoshoz fordulás és az előírt gyógyszerek megfelelő használata jelentősen javítaná a társadalom általános egészségi állapotát.