Az iskolakezdés és az ezzel járó, szülők részéről érkező elvárások súlyos teherként nehezednek a gyermekre. Gyakran előfordul és normálisnak mondható, ha az első napokban induláskor a kicsi még pityereg, sok esetben azonban még ennél is komolyabb tünetekben jelentkezik az "iskolaundor". Ezen az sem segít, hogy sok szülő már a nyáron az iskolával ijesztgetni a gyermeket, azt mondják: "Na majd az iskolában megtanulod, majd ott nem lehet így!" Mások pedig a szünetben is elvárják, hogy a gyerek előre tanuljon, kívülről fújja az olvasókönyvet, mire az iskolapadig jut. Ez növeli a szorongását, megrémül tőle, hogy nem tudja teljesíteni az elvárt szintet.
Az InfoRádió Aréna című műsorának K. Németh Margit klinikai szakpszichológus úgy nyilatkozott: nem kell, hogy az iskolakezdés probléma legyen, hiszen évszázadok óta természetes dolog, hogy 6-7 éves korban iskolába mennek a gyerekek. Véleménye szerint gyakran a szülők csinálnak ebből problémát. "Elkezdődik egy teljesítményszorongás elsősorban a szülők részéről, és ez ráragad a gyerekekre is. Ma már ott elkezdődik ez a szorongás, hogy milyen módszerrel tanító, milyen plusz tudásanyagot biztosító iskolába menjen a gyerek, és hogyan fog teljesíteni. Így egy előrevetített félelem van már a szülőkben amiatt, hogy minden tökéletes legyen, ami egy nagyon erőteljes szorongást okozhat” - mondta K. Németh Margit.
A reggeli sírdogálás mellett komolyabb esetben már egyéb problémák is jelentkezhetnek: hasfájás, hasmenés , fejfájás mellett a gyermek láza is felszökhet, amely délelőtt 11-re váratlanul meg is szűnik - magyarázta a szakpszichológus. A szorongások okának kiderítésében a szülők leginkább gyermekükkel ápolt kapcsolatukra támaszkodhatnak. Fontos, hogy a gyermek őszintén el merje mondani, hogy mi történt, ne csak eredményeiről, hanem érzéseiről is beszélgessenek vele szülei. Jó ötlet lehet a szakember szerint az is, ha a gyermekkel részt veszünk az iskolanyitogató napokon, ahol az új környezettel és az iskolatársakkal is megismerkedhetnek.
Forrás: InfoRádió