Kik jogosultak a kedvezményre?
A személyi jövedelemadóról szóló törvény személyi kedvezményként említi azt a támogatást, amely a súlyosan fogyatékos magánszemélyek esetében csökkenti az összevont adóalap adóját. Ennek értéke évről évre növekszik, köszönhetően annak, hogy a mindenkori minimálbérhez igazodik. A 2017-es évben a minimálbér bruttó összege 127500 forint, ennek pedig havi szinten az 5 százalékára, azaz 6375 forintra jogosultak az érintett betegek. Mindez egy teljes évre kivetítve 76500 forintot jelent!
A vonatkozó kormányrendelet melléklete felsorolja az összes olyan betegséget, amely esetén a személyi kedvezményt igényelni lehet. (A lajstromot ide kattintva böngészheti át.) Minden betegséghez tartozik egy azonosító, az úgynevezett BNO kód , ami alapján könnyen meg lehet állapítani, fennáll-e a jogosultság az adókedvezményre. Szintén a kedvezményezettek közé tartoznak, akik rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesülnek.
Szükséges feltételek
Ahhoz, hogy a személyi jövedelemadó bevallásában érvényesíthető legyen a kedvezmény, szükség van a megfelelő orvosi igazolásra. Ezt a kezelést végző szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosától lehet kérni, továbbá a jogosultságot megállapító leletek és ambuláns lapok birtokában a háziorvostól .
Az orvosi igazoláson mindenképpen szerepeljenek:
- a súlyosan fogyatékos személy személyazonosító adatai, lakóhelye, adóazonosító jele;
- dátum az igazolás kiadásának időpontjáról;
- a fogyatékosság ideiglenes vagy végleges jellegének megállapítása;
- ideiglenes igazolás kiállítása esetén az igazolás hatályának megállapítása, dátuma;
- a kiállító orvos aláírása.
A rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesülők számára nem szükséges külön orvosi igazolást beszerezni, továbbá azt a többi betegnek sem kell a nyilatkozathoz csatolni, de az 5 éves elévülési időn belül mindenképpen meg kell őrizniük. Egy esetleges ellenőrzéskor ugyanis szükség lehet rá.
Az adókedvezmény azokra a hónapokra igényelhető, amikor a betegség igazoltan fennállt. Jó hír, hogy az igénylést - legfeljebb öt évre - visszamenőleg is be lehet nyújtani.