Az Egyesült Államokban, Los Angelesben rendezett legnagyobb éves HIV-konferencián számoltak be a kutatók az Isentress nevű gyógyszerről, amely egy teljesen új gyógyszercsalád első tagja.
A vizsgálatban résztvevők számára már nem maradt semmiféle segítség. Tíz éven át tartó kezelés után a vírus olyan ellenállóvá vált a szervezetükben, hogy egyik eddig ismert terápiára sem reagáltak. A betegek immunrendszere szétesett, vérükben igen magas volt a HIV-vírus szintje.
Amikor azonban ezek a betegek más erős AIDS-gyógyszerekkel együtt 16 héten keresztül Isentresst is kaptak, közel 80 százalékuk vérében szinte kimutathatatlan szintre csökkent a vírus. Isentress nélkül a többi gyógyszerrel csak 43 százalékos eredményt sikerült elérni.
A HIV vírus az emberi sejtek megfertőzéséhez három enzimet hoz létre. Az AIDS-vírus a fordított transzkriptáz enzim segítségével írja át az RNS genetikai kódját DNS-sé. Később, miután arra késztette az emberi sejteket, hogy új vírusfehérjéket termeljenek, a proteáz enzim segítségével a megfelelő méretre igazítja a fehérjéket.
Majdnem valamennyi eddig használt HIV-gyógyszer vagy a fordított transzkriptáz vagy a proteáz enzimet gátolja. Az Isentress azonban az integráznak nevezett enzimet blokkolja, amelyre ahhoz van szüksége a HIV vírusnak, hogy újonnan átírt DNS-ét az emberi sejtek DNS-ébe integrálja.
A kutatók több éven át dolgoztak az integráz gátló kifejlesztésén, de eleinte nem sok sikerrel. Most azonban úgy tűnik, fáradozásaikat siker koronázza.