Az orvostechnikai eszközök, köztük az implantátumok is menjenek át ugyanolyan szigorú engedélyeztetési eljáráson, mint a törzskönyvezett gyógyszerek - javasolják francia szakemberek. Xavier Bertrand francia egészségügyi miniszter úgy gondolja, mindenképpen szükségessé vált egy ilyen rendelkezés az Európai Unión belül.
A kijelentés hátterében a nemrég tönkrement francia vállalat, a Poly Implant Prothese(PIP) által gyártott mellimplantátumok miatti növekvő aggodalom áll. A cég tavaly háromszázezer implantátumot adott el világszerte. Ugyan 2010 márciusában a francia hatóságok visszavonták az összes PIP-protézist, de ez nem oszlatta el az aggodalmakat, mert tavaly meghalt egy francia nő, akinek testébe annak idején az említett cég által előállított implantátumot helyeztek.
A törzskönyvezett gyógyszerekkel szemben az orvostechnikai eszközök árusítása ez idáig csupán egy minőségi bizonyítvány meglétéhez kötődött. A PIP-t ellenőrző német cég például csak arra kapott megbízást, hogy a gyártási folyamatot ellenőrizze, de ezt nem tették meg az implantátumokba kerülő szilikon esetében.
A francia egészségügyi hatóság egyetért Bertrand-dal abban, hogy a jelenlegi szabályozási rendszer nem biztosít megfelelő védelmet a fogyasztóknak.
A francia kormány az említett implantátumokat viselő mintegy harmincezer nőnek azok eltávolíttatását javasolta, mert egy hivatalos jelentés szerint jóval hajlamosabbak a repedésre, mint más implantátumok. A megrepedt protézisek pedig irritációt és gyulladást okozhatnak.