Szívritmuszavar: problémát okozhat az egyik gyógyszer

A szívritmuszavar terápiája esetén nagyon fontos, hogy szorosan együttműködjön a beteg kezelése idején a kardiológus és az endokrinológus.

A szívritmuszavarok terápiájához használt egyik gyakori hatóanyag, az amiodaron hatására jelentősen megemelkedik a pajzsmirigyzavarok fellépésének kockázata, illetve  súlyosbodhatnak a már meglévő problémák. Nézzük, mit lehet tenni, hogy ne legyen nagy baj.

Az amiodaron lehetséges mellékhatásai

A súlyos, kezelés nélkül potenciálisan az életet veszélyeztető szívritmuszavarok egyik leghatékonyabb gyógyszeres kezelése az amiodaron nevű hatóanyag adása. Fontos tudni ugyanakkor, hogy a Magyaroszágon forgalomban levő, amiodaront tartalmazó készítmény súlyának több mint egyharmadát jód alkotja.

Egy tablettából 7 milligramm anorganikus jód szabadul fel, ami egy felnőtt személy jódszükségletének negyvenszerese. A hatóanyag ráadásul a gyógyszer abbahagyása után is még hónapokig raktározódik a zsírszövetekben, az izomzatban, a szívben és a pajzsmirigyben. Hosszan tartó amiodaron-kezelés mellékhatásaként tehát – a magas jódtartalom miatt – pajzsmirigy-alul- és -túlműködés egyaránt kialakulhat, amit fontos figyelembe venni a szívritmuszavar kezelésekor – hívta fel a figyelmet  Prof. Dr. Góth Miklós, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, az Endokrinközpont endokrinológusa.

szívritmuszavar, pajzsmirigyzavar, gyógyszermellékhatás
Az amiodaron lehetséges mellékhatásai miatt a pajzsmirigyhormonokat is ajánlott monitorozni. Fotó: Getty Images

Európában igencsak jódszegény terület az Alpok vidéke (Ausztria, Észak-Olaszország, Dél Németország, Svájc), Magyarországon pedig elsősorban a Dunántúl. A jódozott konyasó általánossá válásával azonban napjainkban ez a különbség elmosódott. Mindazonáltal a jó jódellátottságú területeken az amiodaron elsősorban pajzsmirigy-alulműködést idéz elő a szert szedők mintegy tizedénél, elsősorban bizonyos pajzsmirigyellenes antitest (anti TPO) fokozott jelenlétekor, amely egy autoimmun folyamatot jelez. Ezekben az esetekben pótolni kell a pajzsmirigyhormont, de az amiodaron adását nem kell megszüntetni.

A pajzsmirigy-alulműködés tünetei lehetnek az alábbiak:

  • normál étkezés melletti hízás,
  • székrekedés,
  • menstruációs zavarok,
  • alacsony pulzus,
  • fáradtság, aluszékonyság,
  • csökkent hidegtűrés,
  • depresszió, fásultság.

Jódszegény területeken pedig inkább a pajzsmirigy-túlműködés jelentkezhet a gyógyszer mellékhatásaként. Ennek két típusát ismerjük: az I. típus a gyakoribb (a szakemberek a betegellátás során elsősorban ezzel találkoznak), a II. típus viszont igen ritka. Az I. típus tünetei emlékeztetnek az úgynevezett Graves-Basedow kórra – azaz a pajzsmirigy immuneredetű túlműködésre –, amelynek során a pajzsmirigyhormonszintek (főként a trijódtironin (T3) és tiroxin (T4) szintje) extrém magasak lehetnek. A klinikai gyakorlatban szabad (free) hormonszinteket mérnek, azaz fT3-t és fT4-t. A klinikai kép általában a magas hormonszintek ellenére sem súlyos.

A Graves- Basedow kór tünetei a következők:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • szapora szívverés,
  • álmatlanság,
  • normál étkezés melletti fogyás,
  • hasmenés,
  • menstruációs zavarok,
  • idegesség, fokozott stressz,
  • izzadás,
  • remegés.

Ennél a típusnál spontán javulás nem várható, gyógyulás csak az amiodarlon elhagyását követően következhet be. A kezelés viszont a szer megvonása mellett a pajzsmirigyhormon-szintézist gátló (tireosztatikum) készítmény adását is magába foglalja. Amennyiben az amiodaron nem hagyható el kardiológiai megfontolásból, a pajzsmirigy sebészi eltávolítása is szóba jöhet. A műtéti indikáció megítélésénél természetesen a szívbetegség jellegét mindenképpen figyelembe kell venni.

A II. típus esetén pajzsmirigygyulladás-szerű kórkép alakul ki. Ilyenkor a pusztuló (destruálódó) pajzsmirigyből felszabaduló hormonok okozzák a magas homonszinteket. Gyakori a spontán javulás, sőt: a heveny szakasz után akár pajzsmirigy-alulműködésbe is átcsaphat a probléma. A túlműködés időszakában néhány hetes szteroidkezelés jöhet szóba. Az amiodaront nem szükséges elhagyni, illetve a normális pajzsmirigyműködés elérésekor ismét adható.

Azt mindannyian tudjuk, hogy számos betegség és kellemetlen panasz ellen bevethetünk bizonyos gyógyszereket. Azt viszont már jóval kevesebben ismerik, mit kell tenni, ha furcsa mellékhatást érzünk egy készítmény alkalmazásához köthetően.

Fontos dolog a szívritmus kezelésének megkezdése előtt

A fentiek miatt bármilyen szívritmuszavar esetén adott amiodaronkezelés előtt javasolt a pajzsmirigyműködés, illetve a pajzsmirigyellenes antitestek szintjének ellenőrzése. A kezelés során pedig időszakosan (például háromhavonta) újra és újra megnézetni a pajzsmirigyfunkciókat – hangsúlyozta az endokrinológus. Összességében pedig nagyon fontos – elsősorban az amiodaron által provokált I. típusú pajzsmirigy-túlműködés kialakulása esetén – az endokrinológus és a kardiológus szakorvos igen szoros együttműködése – tette hozzá a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.