„A sztóma az érintettek életének szinte minden területét, köztük a táplálkozást is nagyban érinti” – hívta fel a figyelmet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) a közelmúltbeli Sztómával Élők Világnapja alkalmából megosztott Facebook-posztjában. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat erről az eszközről.
Mi a sztóma, és mikor lehet rá szükség?
A sztóma egy mesterséges szájadék, amelyet sebészeti eljárással hoznak létre a hasfalon, hogy kivezethessék rajta a vékonybélen, a vastagbélen, vagy a vizeletelvezető rendszeren ürülő tartalmat, tehát a székletet vagy a vizelet. A leggyakrabban a bélrendszert érintő daganatos betegségek – például vastagbélrák és végbélrák –, fekély vagy gyulladás esetén van rá szükség, de akár balesetek okozta sérülések miatt is indokolt lehet. Ez lehet ideiglenes vagy élethosszig tartó is – Magyarországon jelenleg 15-16 ezren élnek ezzel a megoldással.
Nagyon fontos, hogy mit eszik a beteg
A műtétet követő felépülési időszakban egy dietetikusnak is szigorúan oda kell figyelni a páciensek ellátására és oktatására. A felépülést követően alapvetően az a cél, hogy újból a lehető legtöbb, korábban megszokott élelmiszert fogyaszthassa a sztómával élő páciens, addig viszont hosszú út vezet.
A sztómával élők diétájának egyik célja a leggyakoribb komplikációk és panaszok elkerülése. Néhány élelmiszer eldugíthatja a sztómát (pl.: gomba, kukorica, aszalványok), vannak amelyek fokozott gázképződést okozhatnak (pl.: babfélék, káposzta, rágógumi), illetve a széklet állagát és szagát befolyásoló tényezőkre is külön figyelmet kell fordítani” – emelték ki a szakértők.
Hozzátették, hogy mivel a műtétet követően rövidebbé válik a funkcionális bélszakasz, tápanyagfelszívódási nehézség és fokozott folyadékvesztés is felütheti a fejét. A megfelelő tápanyagbevitel mellett tehát a folyadék- és elektrolitpótlásra is nagy figyelmet kell fordítani.
Magyarországon körülbelül 15 ezren élnek sztómával. Legtöbbször a vékony- vagy a vastagbél egy szakaszát vezetik ki a hasfalon. Ezen keresztül ürül ki a széklet – egy úgynevezett sztómazsákba. Egyszerűen, mégis kíméletlenül hangzik. Vajon hogyan élik meg ezt az érintettek? Három beteggel beszélgetünk.