Mit kell tudni a sztómáról?

Jelenleg Magyarországon nagyjából 15-16 ezer ember él sztómával, amely lehet ideiglenes, de akár élethosszig tartó is. De mi is ez pontosan, és hogyan befolyásolja az érintettek mindennapjait? Mutatjuk.

„A sztóma az érintettek életének szinte minden területét, köztük a táplálkozást is nagyban érinti” – hívta fel a figyelmet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) a közelmúltbeli Sztómával Élők Világnapja alkalmából megosztott Facebook-posztjában. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat erről az eszközről.

anya és lánya a sztómazsákot ellenőrzik és igazgatják
Jelenleg Magyarországon nagyjából 15-16 ezer ember él sztómával. Fotó: Getty Images

Mi a sztóma, és mikor lehet rá szükség?

A sztóma egy mesterséges szájadék, amelyet sebészeti eljárással hoznak létre a hasfalon, hogy kivezethessék rajta a vékonybélen, a vastagbélen, vagy a vizeletelvezető rendszeren ürülő tartalmat, tehát a székletet vagy a vizelet. A leggyakrabban a bélrendszert érintő daganatos betegségek – például vastagbélrák és végbélrák –, fekély vagy gyulladás esetén van rá szükség, de akár balesetek okozta sérülések miatt is indokolt lehet. Ez lehet ideiglenes vagy élethosszig tartó is – Magyarországon jelenleg 15-16 ezren élnek ezzel a megoldással.

Nagyon fontos, hogy mit eszik a beteg

A műtétet követő felépülési időszakban egy dietetikusnak is szigorúan oda kell figyelni a páciensek ellátására és oktatására. A felépülést követően alapvetően az a cél, hogy újból a lehető legtöbb, korábban megszokott élelmiszert fogyaszthassa a sztómával élő páciens, addig viszont hosszú út vezet.

A sztómával élők diétájának egyik célja a leggyakoribb komplikációk és panaszok elkerülése. Néhány élelmiszer eldugíthatja a sztómát (pl.: gomba, kukorica, aszalványok), vannak amelyek fokozott gázképződést okozhatnak (pl.: babfélék, káposzta, rágógumi), illetve a széklet állagát és szagát befolyásoló tényezőkre is külön figyelmet kell fordítani” – emelték ki a szakértők.

Hozzátették, hogy mivel a műtétet követően rövidebbé válik a funkcionális bélszakasz, tápanyagfelszívódási nehézség és fokozott folyadékvesztés is felütheti a fejét. A megfelelő tápanyagbevitel mellett tehát a folyadék- és elektrolitpótlásra is nagy figyelmet kell fordítani.

„Gusztustalan ember leszek, el is válhatunk”
Magyarországon körülbelül 15 ezren élnek sztómával. Legtöbbször a vékony- vagy a vastagbél egy szakaszát vezetik ki a hasfalon. Ezen keresztül ürül ki a széklet – egy úgynevezett sztómazsákba. Egyszerűen, mégis kíméletlenül hangzik. Vajon hogyan élik meg ezt az érintettek? Három beteggel beszélgetünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +10 °C

Borult idő várható, esetleg a déli, délkeleti tájakon átmenetileg elvékonyodhat a felhőzet. Többfelé kell számítani időszakosan esőre, záporra, de dél, délnyugat felől csökken a csapadékhajlam. Az Alföldön akár megdörrenhet az ég is. A döntően északias irányú szelet több helyen élénk, a Nyugat-Dunántúlon olykor erős lökések kísérhetik. A Dél-Alföldön viszont a délnyugati, nyugati szél élénkülhet meg. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 16 fok között valószínű, de délkeleten ennél jóval magasabb értéket is mérhetnek. Késő este 9, 16 fok között alakul a hőmérséklet. A térségünk fölé helyeződő ciklon miatt továbbra is mind a hideg-, mind pedig a melegfrontra érzékenyek szervezetét megterheli az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra