"Próbáltunk olyan érdekvédelmi szervezetben gondolkodni, amely napi szinten tartja a kapcsolatot a tagsággal, ennek legegyszerűbb kommunikációs csatornája az internet. Erre utal nevünkben az online szó. Ezen a felületen folyamatosan kapcsolatban állunk a kollégáinkkal, és megbeszéljük a problémafelvetéseket" - mondta a szervezet alapítója, Dr. Békássy Szabolcs. Közölte, hogy az utolsó simításokat végezik egy közel 200 oldalas javaslatcsomagon, amely a háziorvosi és a házi gyermekorvosi rendszer átfogó megújításáról szól. A javaslatokat heteken belül szeretnék átnyújtani az egészségügyért felelős államtitkárságnak.
A Magyar Orvosi Kamara bevonta a HaOSz-t is az új típusú törzskartonok adattartalmának szakmai egyeztetésébe, így az előkészítő munkálatokban már hónapok óta részt vesznek. Együttműködési megállapodást kötöttek a Házi Gyermekorvosok Egyesületével (HGYE) és a Sürgősségi Egészségügyi Magánszolgáltatók Országos Egyesületével (SEMOE) is. Úgy vélik, hogy az alapellátásnak minőségi átalakulásra van szüksége, és vonzóvá kell válnia a fiatal kollégák számára, bár ehhez be kell vonni pluszforrásokat is. A javaslatcsomagban több iránymutató elem is van, amely az adminisztrációs terheket csökkenti, egy beteg ellátására szánt időt pedig növeli.
Az EESZT elindítása alapfeltétele, hogy a praxisok adminisztratív terhei csökkenjenek, a beteg törzskartonján található adatok pedig minden ellátó számára hozzáférhetővé váljanak. A HaOSz elképzelése szerint a törzskarton dinamikusan változó adatsor, amelyet nemcsak a háziorvos, hanem valamennyi államilag finanszírozott és magánszolgáltató rendszeresen, kötelezően szerkeszt az EESZT-ben.
Javaslatcsomagjuk egyebek mellett az infrastrukturális anomáliákra is rávilágít. Szeretnék elérni, hogy országosan egységes szabályozás alakuljon ki például a rendelők felszereltségére és méretére. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy az alap-, illetve az itt nyújtott definitív ellátás a legköltséghatékonyabb ellátási forma mindenütt a világon, ezért itthon is úgy kell átalakítani a háziorvoslást és körülményeit, hogy megfelelhessen ennek az elvárásnak.
Az is céljuk, hogy országosan egységes szabályozás jöjjön létre az ügyeleti idő pontos kezdetéről és végéről, illetve a háziorvosi rendelkezésre állás idejének tényleges időtartamáról és fogalmáról, amelyet 8 órában definiáltak hétköznaponként 8-16 óra között. A nappali ügyeleti rendszer Budapesten és a nagyobb városokban adott, vidéken azonban ismeretlen fogalom, viszont a minőségi betegellátás szempontjából elengedhetetlen lenne, hiszen nem várható el a háziorvostól, hogy a tömött várót otthagyva sürgősségi feladatokat lásson el. Egyrészt, mert nem tisztázott kérdés, hogy rendelés közben otthagyhatja-e a rendelőjét, másrészt, mert egyszemélyben nem kompetens a sürgős szükség körébe tartozó ellátások elvégzésében, amelyek teammunkát igényelnek - mondta Dr. Békássy Szabolcs.
Forrás: medicalonline.hu