Magyarországon évente 12 ezren veszítik el látásukat szürke hályog miatt, pedig elkerülhető lenne, de az emberek egy része nem érzi szükségét az operációnak, más része pedig fél a műtéttől - írta szerdai számában a Világgazdaság a Semmelweis Egyetem (SE) felmérésére hivatkozva.
Közel százezer műtét évente
Az egyetem először készített az 50 év feletti magyar lakosság látásáról nagyszabású felmérést, amely alapján tíz-tizenöt évre előre meg lehet becsülni a szürke hályog műtétek számát. A trend emelkedik: míg húsz évvel ezelőtt évente 20-22 ezer hályogműtét volt, tavaly 90 ezer beteget kellett szürke hályog miatt operálni, hamarosan pedig évi 120-130 ezer műtétre lesz szükség, elsősorban demográfiai okok miatt - jósolta Nagy Zoltán, az SE Szemészeti Klinikájának igazgatója.
Tavaly 89 ezer szürke hályog műtétet finanszírozott a biztosító. Magyarországon hályogműtétekre átlagosan három hónapot kell várni, azonban akad olyan intézmény, mint a gyöngyösi Bugát Pál kórház, ahol 260 napot. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma közölte a lappal, hogy a várakozási idő az elmúlt években jelentősen mérséklődött, és több mint tízezerrel több műtétet finanszírozott az egészségbiztosítási alapkezelő, mint korábban.
A magyar elnevezés - szürke hályog - abból adódik, hogy a betegség előrehaladtával a pupilla területe elveszti feketés csillogását, és szürkévé válik, a hályog szó pedig a "felhős, ködös, elmosódott" látást okozó elváltozás magyar megfelelője. A 65-75 éves kor közötti népesség körülbelül fele szenved tőle, és ez a gyakoriság a 75 éven felüliek körében további közel 20 százalékkal növekszik.