Bár február 15-e óta elvileg minden orvosnál 300 forintos vizitdíjat kell fizetni, vannak olyan doktorok, akiknél a törvénnyel ellentétben továbbra is ingyenes a vizsgálat. Ilyen például Nagy Attila, aki már a vizitdíj bevezetése előtt is arra buzdította kollégáit az interneten, hogy ne szedjék be a 300 forintokat. Szerinte ez ugyanis alkotmányellenes.
- Vannak, akik február 15-e előtt jelentkeztek a rendelésre, és nem kaptak tájékoztatást a vizitdíjról. Ők aláírtak egy papírt, hogy nem kívánnak fizetni. Én ezzel bármikor védve vagyok - mondja Nagy Attila. Az egyik debreceni szakrendelőben dolgozó orvos állítja, nincs egyedül. Főként Hajdú-Bihar megyében több szakorvos is csatlakozott hozzá.
Az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztályán arra emlékeztettek, ha egy orvos vagy egy intézmény nem szedi be a vizitdíjat, a hiányzó összeget levonják a havi finanszírozásából.
Ari Lajos, a vizitdíj miniszteri biztosa azt mondja, nem értesült hivatalosan arról, hogy bárki megtagadná a vizitdíj beszedését. Rengeteg észrevétel érkezik orvosoktól, gazdasági vezetőktől - mondja Ari Lajos, aki szerint a hibabejelentések egy része a törvény félreértelmezéséből fakad. Vannak olyan megjegyzések is ugyanakkor, amelyeket érdemes megfontolni. Az egyik észrevétel a súlyos szenvedélybetegségekben szenvedők gyógykezelésére vonatkozik.
Az Ari Lajos vezette vizitdíj-bizottság hetente készít a Miniszterelnöki Hivatal számára jelentéseket arról, hogyan működik a vizitdíj fizetés rendszere a gyakorlatban.
Dobozi Pálma