Az orvostársadalom túlnyomó többsége elfogadhatatlannak tartja az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt a jelenlegi formájában - derült ki a Magyar Orvosi Kamara felméréséből . A kamara kérdőívét három nap alatt közel nyolcezer orvos töltötte ki, 77 százalékuk pedig úgy nyilatkozott, hogy a törvény jelen formája számukra nem elfogadható.
A magánegészségügybe menekülnek, vagy elhagyják az országot
Az állami egészségügyben dolgozó orvosok több mint kétharmada névvel is vállalta, hogy az új jogviszonyt nem fogja aláírni. A közellátást elhagyni tervezők 37,4 százaléka a magánegészségügyben kíván elhelyezkedni, a válaszadók több mint egyharmada pedig a szerződés aláírása helyett inkább az ország, vagy az ágazat elhagyását választaná.
A kérdőívből eredménye szerint a magyar szakorvosok 52 százaléka kettő vagy több állásban is dolgozik. Az orvosok több mint fele, 43 százaléka vállalkozóként is dolgozva teszi lehetővé a magyar betegek ellátását. A magyar orvosok 58 százaléka a heti 48 órás EU-s direktívát, 20 százalék pedig a magyar törvényben maximalizált heti 60 órás óraszámot is meghaladóan dolgozik.
A szakdolgozói kamara felmérése szerint a törvény hatálya alá eső szakdolgozók körében is nagy a törvény elutasítottsága. Bár szerintük az új bértábla elfogadásával és a hálapénz törvényi tiltásával a törvény egy régi adósságot törlesztene az orvosok felé, az egyeztetés nélkül belekerült elfogadhatatlan passzusok miatt az mégsem javította, hanem gyengítette az ágazat hitét és erejét.
Pontokba foglalták azt is, milyen változtatásokra van szükség a már elfogadott törvényben.
- A vezényelhetőség (kirendelés, áthelyezhetőség) egészségügyi dolgozók számára elfogadható szabályozása: a munka törvénykönyvét meghaladóan csak egészségügyi válsághelyzetben, maximum 100 munkanapra történő kirendelés, világosan meghatározott mentesítő körülményekkel és juttatásokkal.
- A másodállások vállalásának lehetőségét biztosítani kell: a rossz, kerülendő példákat szükséges tiltani, nem pedig a becsületes, szakmai fejlődést segítő munkát engedélyhez kötni.
- Az általuk készített eredeti, szakmai előmenetelt, tudományos teljesítményt és tudást elismerő, illetve későbbiekben értéktartást garantáló bértábla bevezetését kérik.
- A szabadságok és végkielégítések mértéke ne legyen kedvezőtlenebb, mint a jelenlegi közalkalmazotti jogviszonyban.
- A hálapénznek újra kiskaput nyitó szabályozásokat ki kell venni a törvényből (ilyen például a nőgyógyászattal való kivételezés és ezzel összefüggésben az önkéntes segítő státuszának megtartása).
- Az érdekképviseleti lehetőségek - nemzetközi jogba is ütköző - korlátozását vegyék ki a törvényből.