Az Európai Unióban élő nők egészségi állapotáról készült áttekintő tanulmány, melyből többek között az is kiderül, hogy az öreg kontinensen kicsivel több férfi, mint nő él, a termékenységi arány egyre csökken, a várandós nők átlagéletkora és a várható élettartam azonban nő.
A 65-69 év közöttiek körében 2005-ben hozzávetőlegesen 15 százalékkal több nő élt az Unióban, és majdnem kétszer annyi volt a nők száma a 80 év fölötti korcsoportban is. A várható élettartam az összes európai országban magasabb a nők esetében, és ez a szám az Eurostat előrejelzései szerint a jövőben a tovább fog nőni.
A 2006-os adatokat alapul véve a nemek közötti várható életkorbeli különbség Litvániában a legnagyobb (11,7 év), Izlandon pedig a legkisebb (3,4 év), míg Magyarországon 8-9 év között változik.
A nőgyógyász szerint az adatok nem meglepőek: a fejlett országokban kisebb a nemek közti korkülönbség, ami részben az egészséges életmódra való törekvéssel, a leterheltséggel és nem utolsósorban az egészségügyi ellátórendszer fejlettségével magyarázható - kommentálta az adatokat Dr. Bárány János.
Érdekes adat, hogy az európai nők magasabb iskolázottsági szintet érnek el, mint a férfiak, ugyanakkor a 2006-os adatok szerint átlagosan 15 százalékkal kerestek kevesebbet férfi társaiknál.
Az egészségügyi problémák között továbbra is dobogós helyen áll a rák, a nőknél a mellrák vezeti a daganatos betegségek okozta halálozási listát. A tüdőrák miatti halálozás egyelőre gyakoribb a férfiaknál, de sajnos lassan a nők is kezdenek "felzárkózni".
Az adatokból kitűnik: nem lehet eléggé hangsúlyozni a szűrés fontosságát - mondja a nőgyógyász, aki azt javasolja, hogy a 40 év feletti nők kétévente menjenek el mammográfia-vizsgálatra és rendszeresen járjanak nőgyógyászati szűrésre is.
A tanulmány letölthető innen .