A Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint tavaly mérséklődött a népességcsökkenés üteme: emelkedett a születések száma, a halálozásoké pedig csökkent. A Tegyünk Egézsségünk Színvonaláért (TESZ) Alapítvány szerint ugyanakkor fontos kérdés, hogy a halálozások kétségkívül örvendetes csökkenése együtt jár-e az egészségi állapot javulásával, avagy az évek növekvő számát betegségben kell eltölteni?
A születéskor várható magasabb élettartam nem jelenti egyértelműen az egészségben tölthető évek számának emelkedését. Magyarországon a születéskor várható élettartam 72,6 év, míg a várható egészségben töltött élettartam ennél jóval kevesebb 64,9 év. Bosznia-Hercegovinában magasabb ugyan - 72,8 - a várható élettartam, mint Magyarországon, de a várható egészséges élettartam kisebb 64,3 év. A fejlett európai országokban mindkét adat magasabb, a várható élettartam 78,9 a várható egészségben töltött évek száma pedig átlagosan 71,6 - olvasható a TESZ közleményében.
Kollányi Zsófia, a TESZ szakértője szerint a születéskor várható élettartam és a várható egészségben töltött évek közötti eltérések egyik oka lehet, hogy halált nem, de fájdalmakat, magatehetetlenséget, kiszolgáltatottságot okozó krónikus betegségek, mint például a mozgásszervi bajok továbbra is megtámadják az időseket. Az "ajándékba" kapott éveket így csökkent életminőségben kell leélniük.
A 2005-ben létrehozott TESZ Alapítvány által elindított egészségnevelési mozgalom kiindulópontja, hogy a lakosság számára az egészség valóban a legfontosabb érték legyen, és maguk is tegyenek saját és családjuk minőségi életéért.