Ezek közül a limfómás betegek klubja a közelmúltban alakult meg. A Magyar Rákellenes Liga Észak-Alföldi Regionális Központjának koordinálásával orvosok, egészségügyi szakdolgozók rendszeresen és szervezetten vesznek részt a felvilágosító munkában, különböző továbbképzéseket is tartanak. A liga munkáját a Debreceni Akadémiai Bizottság Onkológiai Munkacsoportja is támogatja.
Ha a rosszindulatú daganatot időben felfedezik, a betegek 70-80 százaléka teljesen meggyógyul - hívta fel a figyelmet a korai felismerés jelentőségére dr. Szluha Kornélia, a Regionális Központ ügyvezető elnöke. Az Orvos-és Egészségtudományi Centrum Sugárterápia Tanszékének adjunktusa arról is beszélt, hogy egészséges életmóddal a rosszindulatú daganatos megbetegedések 30-50 százalékát meg lehetne előzni. Ugyancsak a prevenció része, hogy az elérhető, szervezett szűrővizsgálatokat a lakosság minél nagyobb számban vegye igénybe. Emlőszűrésre azonban az érintett női korosztálynak csupán 35 százaléka megy el, a méhnyak rákszűrésen pedig mindössze négy (!) százalékos a részvételi arány.
A Magyar Rákellenes Liga az ország egyik legnagyobb civil szervezete, amely kiemelten közhasznú szerepet vállal a rosszindulatú daganatos megbetegedések elleni küzdelemben. Az országos kezdeményezést követően Debrecenben is rögtön megalakult a helyi csoport, amely jelenleg már több mint 400 aktív tagot számlál. Tavaly jelentős előrelépés is történt: sikerült létrehozni a Magyar Rákellenes Liga Észak-alföldi Regionális Központját, amelyhez három megye (Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár és Szolnok) tartozik.
A központ debreceni irodavezetője minden délután 2-től 6-ig fogadja az érdeklődő betegeket, hozzátartozókat, illetve bárkit, aki a liga munkája és a szervezet által felkínált lehetőségek iránt érdeklődik. Felvilágosítással szolgál az új támogatási lehetőségekről, betegtájékoztató kiadványokat bocsát rendelkezésre, könyvek is kölcsönözhetőek.
A Regionális Központ egyre több rehabilitációs betegklubot működtet. Hat éve alakult meg Debrecenben az első, a Hívás - Hívunk! Várunk! Segítünk! elnevezésű rehabilitációs klub emlőbetegeknek. Mintájára Berettyóújfaluban tavaly újabb emlőbeteg klub jött létre (Együtt, egymásért). A klubok havonta tartanak foglalkozásokat, tanácsadásadással, felvilágosító előadásokkal. További szolgáltatás a rendszeres gyógytorna, pszichológus, lelkész segítségét is igénybe lehet venni.
Dr. Szluha Kornélia elmondta, hogy ajándékokkal is kedveskednek a klubtagoknak: kiadványokkal, vitaminokkal, gyógyszerekkel, esetenként protézist biztosítanak. Mindez a támogatásoknak, adományoknak, a különböző felajánlásoknak köszönhető. Ennek segítségével a liga országos szervezete műszerbeszerzéseket (például mammográf) is támogat. Debrecenben a Kenézy kórház és a Gyermekklinika onkológiai betegei részesültek támogatásban.
A regionális szervezet tagjai a liga támogatásával a helyi egészségügyi rendezvények mellett díjmentesen országos rehabilitációs konferenciákra is eljuthatnak. Valamennyi fórumon felhívják a figyelmet a szűrővizsgálat és az egészséges életmódjelentőségére, amely sok embert ment meg a betegségtől.
A debreceni klinikán két éve a fül-orr-gége betegeknek is van klubjuk. Ilyen betegklubot rövidesen a Kenézy kórházban is létrehoznak. A sztómások internetes klubjához debreceni betegek is csatlakoztak.
A klubtagokat kirándulni is viszik, más betegklubok meglátogatását városnézéssel kötik egybe. Gyógyüdüléseket szintén támogatnak, a debreceni emlőbetegek a liga támogatásával minden évben Berekfürdőn üdülhetnek.
Szakorvosok, köztük onkológusok tartanak előadásokat, így a betegek széles körűen tájékozódhatnak, de napi életvitelük kialakításához is számottevő segítséget kapnak. A listát, hogy miről szeretnének hallani, a betegklubok maguk állítják össze.
Az Ecsettel a rák ellen című kezdeményezés nyitó kiállítását nemrégiben Debrecenben tartották meg. A legszebb képeket bélyegeken is megörökítették. Ez a kiállítás az ország számos pontján látható lesz, a rendezvények pedig egyben az egészségmegőrzés érdekében a figyelem felhívására is alkalmasak.
A helyi csoportnak szerződése van a debreceni önkormányzattal: részükre is szerveznek az egész várost megmozgató, egészségnevelő programokat, és a liga képviselői is ott vannak a város valamennyi, az egészségnevelést és a prevenciót szolgáló programján.
Dr. Szluha Kornélia elmondta, hogy a régió védőnői számára is szerveznek továbbképzéseket. Átadják a tapasztalatokat a rehabilitációs klubok létrehozásáról és működtetéséről, rendszzeresen oktatják az emlő önvizsgálatát. Az idén a szakdolgozóknak tartandó akkreditált továbbképzésen a szűrések előkészítésére oktatják a védőnőket.
A liga helyi képviselői egyebek mellett az egyetemi klinikákat is végigjárták, és oktatást tartottak a szakdolgozóknak, akik a prevenció érdekében szintén nagyon sokat tehetnek. A munkájukat segítő orvosok igyekeznek az orvos-beteg találkozók szűkre szabott idejét kiegészíteni felvilágosító munkával. Ezeken a fórumokon oldottabb légkörben, ugyanakkor minden fontos kérdésre kiterjedően, széles körben tájékozódhatnak a betegek. Az onkológiai ellátás, gondozás és rehabilitáció lehetőségeinek megismertetése mellett egyik legfontosabb cél a szemléletváltás és a tudatformálás, hiszen egészségesebb életmóddal (is) elejét lehet venni a betegségnek. Erre a helyi szervezet minden lehetőséget megragad. Úgy vélik: minél többen tudnak a munkájukról, annál több a remény, hogy az információkat tovább is adják.
A Regionális Központ elérhetősége: Debrecen, Nagyerdei krt. 98., Sugárterápia Tanszék, Kobalt I. épület. Telefon/fax: (52) 322-992
Telefon: (52) 411-600/ 57002