Mint ismert, február 1-jén, elsőként Hajdú-Bihar megyében álltak át az új, egységes alapellátási ügyeleti rendszerre. Ehhez azóta már Szabolcs-Szatmár-Bereg, Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés és Komárom-Esztergom megye is csatlakozott.
Az elmúlt fél év számokban
„Bajtársaink több mint 83 ezer beteget valamelyik ügyeleti telephelyen láttak el, 9500 esetben telefonos tanácsadás történt, mintegy 6500 beteget pedig lakásukon láttunk el. A jellemzően enyhébb egészségügyi problémákra az esetek több mint 90 százalékában az ügyeleti ellátás megfelelő megoldást jelentett, kevesebb mint 8500 beteget kellett további szakellátásra irányítani vagy kórházba szállítani” – olvasható az Országos Mentőszolgálat Facebook-posztjában, amelyet abból az alkalomból osztottak meg, hogy átlépte a 100 ezret az új rendszerben ellátott betegek száma.
Mint írták, az ellátottak csaknem 40 százaléka gyerek, illetve 18 éven aluli fiatal volt. A tapasztalatok szerint a 1830-as hívószám mindenhol jól működik, az ellátottak pedig a visszajelzések alapján elégedettek az új ügyeleti rendszerrel: az 1-től 5-ig tartó elégedettségi skálán 4,24 az összesített eredmény.
Szeptemberben folytatják a bővítést
A posztban arra is kitértek, hogy az egységes alapellátási ügyeleti rendszer országos kiterjesztését hamarosan folytatják. Szeptember 1-jétől ugyanis Veszprém, Jász-Nagykun-Szolnok, és Baranya megye is csatlakozik az új rendszerhez.
A cél, hogy a jövő év elejére – Budapest kivételével – már az egész országban egységes, a sürgősségi ellátórendszer elemeivel összekapcsolt ügyeleti rendszer működhessen. A remények szerint ez a betegek számára az eddiginél jobb egészségügyi ellátást biztosít.