A koraszülöttmentés központja egy speciális, újszülött mentőinkubátorral, újszülött lélegeztetőgéppel felszerelt jármű, mellyel az újszülöttek szállítását végzik a szakemberek. A szállítás közben ellátandó problémák miatt a mentőautóban az újszülött intenzív osztály számos feladatát is gyakran el kell végezni az újszülöttek életben tartásához, állapotuk stabilizálásához. Emiatt szükséges a neonatológiai gyakorlattal rendelkező szakorvos és ápoló, valamint a speciális felszerelés.
„A 24 órás, non-stop ügyeletben orvos, ápoló, mentőgépkocsi-vezető, valamint koraszülött-mentőautó áll folyamatos készenlétben a PTE Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján kialakított állomáson. Az említett szakemberek rendkívül fontos és hasznos munkát végeznek, hiszen az újszülöttek életének megmentésénél talán nincs fontosabb és szebb munka az egészségügyben” – fogalmazott Boncz Imre, a PTE Klinikai Központ stratégiai elnökhelyettese az új mentőautó bemutatóján.
Masszi György, a Szívbeteg Gyermekekért Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, a korábban használt mentőautóval már több mint 250 ezer kilométert tettek meg, gyakran kék lámpával villogó, szirénázó, erőltetett mentőautómenetben. Ez idő alatt az eszközök és a berendezések is elhasználódtak. „A Magyar Koraszülött és Újszülött Mentő Alapítvány támogatásának, valamint az adó 1%-ok, illetve más egyéni és társalapítványi felajánlásoknak köszönhetően össze tudtuk gyűjteni a szükséges 43,7 millió forintot az új mentőautó megvásárlásához. Az új jármű a napokban megkapta a megfelelő minősítéseket, engedélyeket, így a mai naptól felváltja a régi mentőautónkat, amely mostantól a szükséges tartalék szerepét tudja majd betölteni” – tette hozzá.