A gonadotropin-felszabadító hormon (GnRH) jelentheti a kulcsot a Down-szindrómások, illetve neurodegeneratív betegségekkel – például Alzheimer-kórral – küzdők kognitív funkcióinak és agyi kapcsolatainak javításához – állapította meg egy tanulmány, amelynek eredményeiről az IFLScience is beszámolt. A hormont injekciós terápia keretében juttatnák be az érintettek szervezetébe.
Van benne potenciál
A Science folyóiratban megjelent tanulmány szerzői bebizonyították, hogy a GnRH nagyon fontos szerepet játszik a kognitív funkciókban, valamint az agy érésében is. Egy előzetes klinikai vizsgálatban már prezentálták is az ebben rejlő terápiás potenciált.
„A Down-szindrómában szenvedők körében a GnRH-injekciós terápia ígéretesnek tűnik, és jelentős mellékhatásai sincsenek” – emelte ki Nelly Pitteloud, a Lausanne-i Egyetem professzora , aki egyben az említett a tanulmány szerzője is. A kezelést egyelőre csak hét 20 és 50 év közötti Down-szindrómás férfin tesztelték, de a terápia igen ígéretesnek bizonyult.
Ezért lenne nagy előrelépés a terápia
A Down-szindróma egyébként a leggyakoribb kromoszóma-rendellenességnek számít. Csak az Egyesült Államokban körülbelül 6 ezren születnek ezzel évente – nagyjából minden hétszázadik baba érintett. A Down-szindrómás emberek többsége – 77 százaléka – idővel az Alzheimer-kóréhoz hasonló tüneteket észlel, a 60 év felettiek felénél pedig neurodegeneratív betegség alakul ki. A Down-szindrómások körében gyakori a szaglásvesztés, illetve szexuális érési problémák is sűrűn előfordulhatnak. Ezekre azonban jelenleg nem érhető el kezelés.
A szóban forgó tanulmány eredményeit azonban az alanyok alacsony száma miatt egyelőre fenntartásokkal kell kezelni. Azonban már zajlanak egy nagyobb kutatás előkészületei, amelyben ezúttal nők vesznek majd részt. A kutatók abban reménykednek, hogy eredményeik nyomán hamarosan elérhetővé válhat egy hatékony kezelés a Down-szindrómával és más neurodegeneratív betegségekkel élők számára, a kognitív problémák kezeléséhez.