Az új tanulmány bemutatta, hogy az új kolonoszkópiás segédeszköz használatával a vastagbéltükrözés sokkal pontosabb lehet, és jóval kisebb terület maradhat feltáratlanul, aminek köszönhetően több gyanús kinövést lehet felfedezni a vizsgálat alatt.
A kolonoszkópia elterjedt diagnosztikai módszer a vastagbél nyálkahártyájának áttekintésére, a bélbetegségek, köztük a vastag- és végbélrák felderítésére, amely az Egyesült Államokban a második leggyakoribb halálok. A hagyományos vizsgálat során az orvosok egy hosszú, vékony, hajlékony, kamerában végződő csövet vezetnek be a páciens bélrendszerébe, ahol felderítik a szerv belső nyálkahártyáját, és ennek a módszernek a technológiája gyakorlatilag szinte nem is változott az elmúlt harminc év alatt, jegyezte meg dr. Ian Gralnek, a haifai Rambam Egészségközpont és az Elisha Kórház gasztroenterológiai osztályának vezetője, a tanulmány szerzője.
Egy, az polipok a bélfalon keletkező kinövések, melyek rákos daganatokká fejlődhetnek, ha nem távolítják el időben. Egy izraeli vállalat fejlesztette ki a Full Spektrum Endoszkópia, röviden FUSE nevű orvosi segédeszközt, melynek végén nem egy, hanem három kamera helyezkedik el, így egyszerre 330 fokos szöget képes belátni.
"Az új technológiával sokkal jobban be lehet látni a tekervényes bélrendszer zegzugait, és mivel sok esetben a polipok és egyéb kinövések egy kanyar utáni falon alakulnak ki, ezeket gyakorlatilag csak hátrafelé nézve lehet észrevenni" - jegyezte meg dr. Gralnek. A tanulmány részleteit az Emésztőszervi Betegségek Hete elnevezésű éves konferencián mutatták be a floridai Orlandóban.