A Hvg.hu azt írja, azon a napon, amikor megjelent a kormány rendelete arról, hogy államosítják a meddőségi központokat, a hat vállalkozás közül ötnél (a budapesti Forgács Intézet Egészségügyi és Szolgálató Kft-nél., a Kaáli Ambuláns Nőgyógyászati Intézet Kft.-nél, a Várandós Egészségügyi Szolgáltató Kft.-nél, a Sterilitas Egészségügyi Ellátó Kft.-nél és a tapolcai Pannon Reprodukciós Intézet Egészségügyi és Szolgáltató Kft.-nél) már be is jegyezte a cégbíróság a tulajdonosváltást, egyedül a szegedi Kaálinál nem zárult még le a folyamat.
Egyelőre mindegyik cég vezetősége a helyén maradt, és még felügyelőbizottságot sem állítottak fel az új tulajdonos ellenőrzési lehetőségének biztosítására.
Csak átmeneti lesz a változás?
A piaci szereplők ugyanakkor attól tartanak, hogy az állam tulajdonosi részvétele csak átmeneti lesz, erre utal az is, hogy a kormány határozata szerint az intézményrendszer 2022. december 31-ig működne a most meghatározott formában - hívja fel a figyelmet a lap.
A hat vállalkozás ugyanis, amely gyakorlatilag három tulajdonosi körhöz kötődik, roppant nyereséges. A Kaáli Nagy Géza nevéhez kötődő budapesti, szegedi és tapolcai intézet árbevétele 2018-ban együttesen több mint 3 milliárd forint volt, és ezen csaknem 700 millió forint adózott profitot könyveltek el. Azonos érdekkörbe tartozik a Várandós és Sterilitás nevű szolgáltató is, ketten együtt több mint 150 milliós árbevétellel és több mint 40 milliós nyereséggel, a Forgács Intézetnek pedig 2018-ban 263 millió forintos forgalma volt, amin 25 milliós profit keletkezett.
Nehéz és kiszolgáltatott helyzet
Mint arról korábban a HáziPatika.com -on is beszámoltunk, a kormány ingyenessé teszi a meddőségkezelésben használt eljárásokat, gyógyszereket és szűréseket. Eltörölték továbbá a közfinanszírozott intézmények esetében a beültetésekre eddig érvényes volumenkorlátot, és január 1-től állami tulajdonba vették a hat nagy meddőségi központot. Mindezen intézkedésektől azt várják, hogy több gyerek szülessen, vagyis a cél a népességfogyás megállítása.
Magyarországon mintegy 150 ezer pár küzd meddőségi problémákkal . Nehéz és kiszolgáltatott helyzetben vannak, ezért fontos, hogy bizalommal tudjanak azokhoz fordulni, akiktől a lehető leggyorsabban és legolcsóbban kaphatnak egységesen magas színvonalú ellátást - mondta Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára a támogatási program bejelentésekor.