Az emésztőrendszeri betegségekben szenvedő páciensek sürgősségi ellátásának színvonalát javítja az a magyar-román közös oktatási program, amely az Aradi Városi Kórházban és a Szegedi Tudományegyetem I-es számú Belgyógyászati klinikáján folyik - közölte a hazai intézményt vezető Wittmann Tibor professzor.
Az alsó és felső tápcsatorna vérzéssel járó megbetegedései harminc-negyven évvel ezelőtt még gyakran a páciens halálával végződtek, s két évtizede is többségében csak sebészeti módszerekkel tudták ellátni őket - mondta az egyetemi tanár. Az endoszkópos technológiai fejlődésének köszönhetően ma már az ezekkel az életet veszélyeztető kórképekkel kórházba kerülő betegeket szinte kivétel nélkül sebészeti beavatkozás nélkül meg tudják gyógyítani.
A 2009 novemberében indított közös határmenti oktatási projektben - amelyre eurós uniós támogatást nyert a két intézmény - húsz-húsz magyar és román szakembert, belgyógyászokat, gasztroenterológusokat, sebészeket, endoszkópos asszisztenseket ismertetnek meg a legkorszerűbb diagnosztikai és terápiás eljárásokkal - mondta Wittmann Tibor.
A projekt időtartama alatt kéthavi rendszerességgel szakmai előadások és gyakorlati képzés folyik, melyek eredményeként a határmenti betegellátás színvonala emelkedik, továbbá lehetőség nyílik a határon átnyúló speciális szakellátás biztosítására is. A szakmai kompetencia és az eszközpark bővítésével lehetővé válik Aradon egy emésztőrendszeri betegségek sürgősségi endoszkópos ellátásával foglalkozó centrum kialakítására, Szegeden pedig a közös régió speciális igényeit biztosító központ fejlesztése. A Szegedi Tudományegyetem Általános Orvosi Karának I. számú Belgyógyászati Klinikája ezúttal az alsó tápcsatorna szakasz vizsgálatát biztosító videoendoszkópos rendszert, illetve egyéb a sürgősségi beavatkozáshoz szükséges eszközöket vásárolt.