Számos kutatás foglalkozott az elmúlt évtizedekben azzal, hogyan befolyásolhatja egészségi állapotunkat a légszennyezés. Egy új tanulmány azonban nemcsak a légúti fertőzések megnövekedett számával és a különféle krónikus betegségekkel, illetve szervi bajokkal hozza összefüggésbe a légszennyezést, hanem az immunrendszer gyengülésével is - számolt be róla a WebMD.
A Nature Medicine című szaklapban megjelent tanulmány szerint – amelyhez a kutatók 84, 11 és 93 év közötti elhunyt szövetmintáit vizsgálták, illetve hasonlították össze – a szennyezett levegővel belélegzett apró koromszemcsék és az egyéb, vegyi anyagokból származó mikroszkopikus méretű részecskék felhalmozódnak a tüdőhöz közeli nyirokcsomókban. Ez gyengíti az immunsejtek ellenálló képességét a légúti fertőzéseket kiváltó kórokozókkal szemben, különösen az idős embereknél.
Vészjósló eredmények
"Megdöbbentünk, hogy a tüdő környéki nyirokcsomók közül mennyi tűnt feketének, míg például a gyomor- és bélrendszerben, vagy a test egyéb részein található nyirokcsomók jellemzően bézs színűek voltak" - közölte Donna Farber, a Columbia Egyetem munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. A befeketedett nyirokcsomókért a levegővel belélegzett, szennyező anyagokból származó részecskék felelősek - tette hozzá.
Farber azt is elmondta, hogy emiatt az immunsejtek "egyszerűen megfulladtak", és nem tudták ellátni azokat az alapvető funkciókat, amelyek segítségével immunrendszerünk sikeresen védekezhet a kórokozók ellen.
Az idős emberek fogékonyabbak a fertőzésekre
A koronavíurs-világjárvány már rávilágított, hogy mivel az idős emberek immunrendszere életkorukból adódóan egyre gyengül, sebezhetőbbek a fertőzéssel szemben, mint a fiatalabbak. A 75 év feletti fertőzöttek körében például a COVID-19-cel összefüggésbe hozható halálozási arány 80 százalékkal magasabb volt, mint a fiatalabb felnőttek esetében - írja a WebMD. De az influenza és más légúti megbetegedések is nagyobb arányban sújtják az időseket.