Az uniós statisztikai ügynökség - amelynek adatait az Index elemezte ki egy átfogó cikkben - a 75 évnél fiatalabb korosztályban két kategóriában vizsgálta azokat a haláleseteket, amelyeket korainak, idő előttinek lehet tekinteni, azaz elkerülhetőek lennének: az egyik a megelőzhető, a másik a kezelhető halálozás. Előbbi azt jelenti, hogy a haláleset megfelelő orvosi ellátással, gyógyszerrel, gyógykezeléssel megelőzhető lett volna, utóbbi alatt pedig azt értik, ami megfelelő orvosi és nem orvosi egészségügyi eljárásokkal lenne elkerülhető.
Romániában a legrosszabb, Svájcban a legjobb az arány
Az Eurostat 100 ezer lakosra számítva adta meg a 2017-es halálozási számokat. A kezelhető betegségeket tekintve - ide tartoznak például a szívizom elégtelen vérellátásával járó és infarktushoz, szívelégtelenséghez vezető iszkémiás szívbetegségek, a vastagbélrák vagy a tüdőgyulladás - a legrosszabb helyen Románia áll, amit Lettország, Bulgária, Litvánia és végül az ötödik helyen Magyarország követ. Sajnos az EU-s átlaghoz képest itthon közel kétszer rosszabb a halálozási arány a kezelhető betegségeket nézve. Az adatokból az is kiderült, hogy a legjobb Svájcban a helyzet, a dobogó második és harmadik fokán pedig Izlandot és Liechtensteint találjuk.
Kétszer annyian halnak meg itthon, mint az EU-s átlag
A megelőzhető halálesetek kategóriájában Magyarországon a legrosszabb az arány: több mint kétszer annyi ember életét követelik nálunk ezek a kórok, mint az EU-átlag. Az adatgyűjtés a következő betegségeket sorolja abba a körbe, amelyek megfelelő megelőző- és szűrőprogramokkal, életmódváltással elkerülhetők lennének: tüdőrák, iszkémiás szívbetegség, alkoholproblémákkal összefüggő mérgezések/túladagolások, érrendszeri megbetegedések és krónikus tüdőbetegség (COPD).