Az elektronikus vény egyik előnye lehet, hogy a háziorvos így láthatja, hogy a beteg valóban kiváltotta-e a gyógyszerét, és az is kiderül majd, ha egy páciens több orvosnál íratja fel ugyanazt a tablettát. A felírt receptekről, beutalókról, kórtörténetről és a kapcsolódó leletekről a betegek is tájékozódhatnak az erre a célra létrehozott lakossági portálon, amelynek eléréséhez ügyfélkapus belépési azonosítóra és érvényes tajszámra van szükség - írja az mno.hu.
A lap értesülése szerint az orvosnak novembertől papíralapú vényt csak akkor kell írnia, ha az e-recept kiállítása nem lehetséges, például mert házhoz ment a doktor a pácienshez. Kiderült az is: e-recept esetén a gyógyszerbeszerzés időtartamára, de legfeljebb két munkanapra a vény "foglalt" státusba tehető. Ez idő alatt más gyógyszertár a felírt gyógyszert ugyanerre a vényre nem adhatja ki. A foglalt státuszból a beteg kérésére kerülhet ki az elektronikus vény.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökének elmondása szerint az új rendszerben is lesz a fekvő betegeknek lehetőségük arra, hogy családtagjaik váltsák ki a receptjeiket.
"A jelenlegi tesztidőszakban a betegek a programban részt vevő orvosnál az e-recept mellett papíralapú felírási igazolást is kapnak, és ezt később is kérhetik majd. Amennyiben a beteg nem tud elmenni a gyógyszertárba, ezzel az igazolással más is kiválthatja a szükséges orvosságot" - fejtette ki.
Kovács Zalán, a zirci Szent Bernát Gyógyszertár szakgyógyszerésze arról beszélt a lapnak: már közel egy hónapja tesztelik a patikában az e-recept rendszerét, és egyelőre nem ütköztek problémába. A betegek csak annyit vettek észre, hogy plusz egy vonalkód szerepel a kapott receptjükön. Mint mondta, eddig nem panaszkodtak, még örültek is neki, milyen modern rendszert vehetnek igénybe.