A Philips azon dolgozik, hogy kifejlesszen egy olyan új technológiát - magas intenzitású fókuszált ultrahang (HIFU) - ami alkalmas lehet a különböző rákos megbetegedések kezelésére, így akár a hasnyálmirigyrák kezelésére is, amely az egyik legsúlyosabb, ugyanakkor legnehezebben kezelhető változata a betegségnek. A fejlesztés további velejárója, hogy megszűnik az igény a hosszú kórházi kezelések iránt, hiszen helyüket átveheti az egyszerű járóbeteg-kezelés, s így a páciens tovább élvezheti otthona biztonságát, kényelmét.
Nem-invazív eljárás
A jelenleg használatos kezelési eljárások általában magukba foglalják a daganat műtéti úton való eltávolítását, annak besugárzását vagy a kemoterápia alkalmazását az összes nem kívánt mellékhatásával együtt. A magas intenzitású fókuszált ultrahang (HIFU) technológiája ugyanakkor lehetővé teszi a daganatok nem-invazív kezelését oly módon, hogy a még testben lévő tumort magas hő hatásának vetik alá. A technológia használata bevett módszer a méhizomdaganat, a méh jóindulatú daganatos megbetegedésinek kezelése során. Alkalmazása nyomán csökken a kórházi kezelés szükséges időtartama, illetve csökken a szövődmények kialakulásának aránya a műtéti beavatkozáshoz képest. Az eljárás továbbá EU hatósági jóváhagyás mellett használatos a csontmetasztázis okozta fájdalom palliatív kezelése során.
Ahogy arra a neve is utal, a magas intenzitású fókuszált ultrahang közvetlen a tumorra irányítja a hangsugarat, amely bejutva a daganatba hőenergiává bomlik. Az érintett szövetek hőmérséklete elérheti a 65 °C-ot, amely elég ahhoz, hogy elhaljanak a beteg sejtek a környező szövetek károsítása nélkül.
Hőre bomló orvosság
Mindazonáltal a magas hőmérsékletű helyi kezelés (az úgynevezett termikus abláció) nem a HIFU egyetlen felhasználási módja a rákkal való küzdelem során. A vállalat kutatói azt is vizsgálják, hogy a magas intenzitású fókuszált ultrahang képes-e gyógyszereket aktiválni a daganatokon belül. Az eljárás lényege, hogy a kemoterápia alatt is használt kémiai anyagokat mikroszkopikus méretű, hőérzékeny részecskékbe, liposzómákba csomagolva befecskendezik a véráramba. Miután a 37°C-os normál testhőmérsékleten azok megőrzik tartalmukat, a liposzómák visszatartják a testre nézve amúgy mérgező anyagokat. Amint azonban elérik a daganatot, HIFU sugár segítségével 42°C-ra melegíthetők, így faluk porózussá válik, s tartalmukat közvetlen módon ráengedik a daganatra. A klinikai gyakorlatban mindez megnövelheti a terápiás gyógyszerek hatékonyságát oly módon, hogy közben a test nincs kitéve a használt vegyszerek mellékhatásainak.
A HIFU és az MRI ötvözése
A kutatókat komoly technikai jellegű kihívás elé álltja a HIFU rákos megbetegedések kezelése során való használata, hisz a fókuszált ultrahang sugárnak mindvégig a daganaton kell maradnia, ugyanakkor a daganat hőmérséklete jól kontrollálható kell, hogy legyen. A HIFU eljárás MRI szkennerrel való kombinálása megoldást jelent a problémákra. Az MRI szkenner nem csak lehetővé teszi a valós idejű képalkotást a HIFU sugarak irányzásához, hanem folyamatosan visszajelzi az azt körülvevő szövetek hőmérsékletét, ami elengedhetetlen a termikus ablációhoz vagy a hőre bomló orvosságok aktiválásához.
További információ: www.innovation.philips.com