Új vakcinát fejlesztettek ki a McMaster Egyetem kutatói a macskaszőr-allergia tüneteinek kezelésére.
Mark Larche, a Michael G. DeGroote Orvosi Iskola immunológus professzora és kutatótársai olyan védőoltást fejlesztettek ki, amely az első tesztek alapján biztonságosnak és hatékonynak bizonyult a macskaszőr allergia okozta viszketés, tüsszögés és kötőhártya-gyulladás ellen, sőt szinte még mellékhatásokkal sem kell számolni.
A kutatók a macskák szőrében megbúvó fehérjemolekulákat kezdték vizsgálni, amelyek az allergiás reakciók túlnyomó többségét okozzák. Ezután 100 macskaszőr allergiás önkéntes vérmintáját elemezték a tudósok és beazonosították a fehérjén belül azokat a területeket, amelyek az immunrendszer T-sejtjeit aktiválják. A kutatás során a fehérjemolekulák aminosav kódjának felhasználásával előállították ezeknek a területeknek a szintetikus verzióját, és hét külön peptidet (aminosav lánc) sikerült azonosítaniuk.
"A szintetikus peptidek megfelelő arányú keverékéből lehet előállítani a vakcinát. Azokat a peptideket választottuk ki, amelyek a népesség legnagyobb részénél alkalmazhatók lehetnek" - mondta Mark Larche.
A peptid immunterápiaként ismert eljárás során a vakcinát kis dózisban juttatják a páciens bőre alá. Eleinte évi négy-nyolc adag vakcinára lehet szükség, de az optimális dózisszintjét majd csak a klinikai vizsgálatok harmadik fázisában tudják pontosabban meghatározni.
A kutatásról készült beszámolót a Journal of Allergy and Clinical Immunology című folyóiratban publikálták.