Az alapproblémák évek óta változatlanok. Nem történt érdemi intézkedés a szakma megerősítéséért, közben pedig egyre többen hagyják abba a gyermekorvosi munkát. Ezért most azt szeretnék, ha a kormányzat megerősítené, hogy fontos a gyermekorvosok munkája. A szervezet abban bízott, hogy a kormány kiemelt családpolitikai intézkedéseit az alapszintű gyermekellátás megerősítése követi, ám ez eddig nem történt meg.
Nagy a baj a finanszírozással
Évek óta folyamatosan csökken a házi gyermekorvosi praxisok száma, sok önkormányzat helyettesítéssel oldja meg az ellátást. Azonban a jelenlegi finanszírozás alapján helyettesítéskor az orvos csak a töredékét kapja meg a helyettesítendő praxis finanszírozásának , ráadásul a többletmunkához asszisztenst sem tud felvenni. A júniusi adatok szerint a 106 házi gyermekorvosi praxis 7 százaléka betöltetlen - ismertette az egyesület elnöke.
Az ellátás racionalizálásával kevesebb orvos is el tudna látni több beteget, ezt azonban a jelenlegi fejkvóta-finanszírozással nem lehet megoldani. Úgynevezett csoportpraxisokra lenne szükség, valamint arra, hogy a házi gyermekorvos más meglévő szakvizsgáját is használhassa az ellátásban, és ezt a munkát külön honorálja az egészségbiztosító. Az egyesület az orvoskamarával egyetértésben úgy gondolja, hogy a háziorvos, illetve a házi gyerekorvos bruttó juttatásának el kellene érnie a havi 900 ezer forintot .
Jelenleg egy átlagos, ezer gyereket ellátó praxis 1,4-1,5 millió forintból gazdálkodik. Ennek körülbelül 30 százaléka a közterhekre és a vállalkozási formából adódó egyéb kötelezettségekre - például szakképzési támogatásra, iparűzési adóra és munkáltatói járulékra - megy el, továbbá ebből kell kifizetni a rendelő rezsiköltséget és az asszisztensek munkabérét is. Így az orvosnak nettó 300-400 ezer forintnál több nem marad.