A szakember szerint az egyik legnagyobb probléma az elöregedett házi gyermekorvosi hálózat. A HGYE szerint öt-tíz éven belül ugrásszerűen nő majd a rendszerből távozó orvosok száma, emiatt pedig sok helyen fenntarthatatlanná válhat az ellátás. Most ezt egyik pillanatról a másikra megtapasztaltuk - mondta Póta György, arra utalva, hogy a járványhelyzet miatt a 65 év feletti orvosok "kivonódtak" a betegellátásból.
Ez lenne a megoldás
A koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzeti egészségügyi ellátás egyes elemei azonban jónak és működőképesnek bizonyultak, így ezeket a gyermekorvosok szerint “békeidőben” is meg kellene tartani. Ide tartozik a telefonos konzultáció, a telemedicina alkalmazása és az e-recept rendszere is. Nem minden esetben kell a gyereket látnia az orvosnak ahhoz, hogy terápiát javasoljon - fogalmazott Póta György.
A HGYE szerint olyan - általuk régóta hangoztatott - struktúrát kell kialakítani, amely rugalmas, lakosságközeli, és bizonyos területeken és szintig köztes szakellátást is biztosít. Ezek a praxisközösségek vagy csoportpraxisok lehetnének, de mindenképpen egy team-munkára támaszkodik az ellátás. Ugyanakkor, amíg ezeknek az ellátási formáknak a finanszírozási háttere nincs kimunkálva, addig ezek csak filozófiai gondolatok maradnak - fűzte hozzá.
Mi legyen az igazolásokkal?
Az egyesületi elnök megemlítette azt is, hogy az óvodák és bölcsődék újranyitásával ismét felszínre került az orvosi igazolások kérdése. Felvetette, hogy ha nem kötelező a gyermeknek megjelennie a rendelésen, és neki a szülőre hagyatkozva kell igazolással egészségesnek nyilvánítania a gyereket, akkor miért nem fogadja el az adott intézmény a szülőtől azt, hogy gyermeke egészséges.
Meglepő eredmény: könnyebben fertőződnek meg koronavírussal azok, akik nyáron otthon maradnak - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!