Az agy egészséges szerkezetének kialakulásában alapvető a tinédzserkori megfelelő vasellátás. A fiatal, egészséges egyének esetén leírt kapcsolat erősebbnek bizonyult, mint azt korábban vélték.
A Kaliforniai Egyetem munkatársai serdülőkben egy vasszállító fehérjét tanulmányoztak, és megállapították, hogy annak szintje hatással van az agy mikroszkópos és makroszkópos szerkezetére.
A felvétel előtt 8-12 évvel elkezdték rendszeresen mérni az alanyok transzferrinszintjét. Alacsony vasszint mellett a máj transzferrint, a vas szállítófehérjéjét kezdi termelni.
Azoknál, akiknél magas transzferrinszintet mértek, mely a vashiányos táplálkozás biztos jele, fiatal felnőttkorban az MRI nagyobb fogékonyságot mutatott az idegdegenerációs betegségek irányában.
A vas és annak szállítója, a transzferrin alapvető az agy működése szempontjából. A vashiány világszerte a legsúlyosabb étkezési hiánybetegség, mely főként a szegényebb rétegeket érinti. A túl kevés vas kognitív problémákat okozhat, és az idegdegenerációs betegségek kialakulásában is közreműködhet.