A kánikula napjaiban a mentőszolgálat munkatársainak is gyakrabban kell kivonulni egy-egy rosszulléthez. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője az Inforádiónak számolt be egy gyakori hibáról, amelyet egy rosszullét miatt szenvedő emberrel elkövetnek.
Fektessük le, ha rosszul van
Az Országos Mentőszolgálat szóvivője szerint a legtöbb rosszullétet a hőségben az erek kitágulása okozza, ilyenkor ugyanis átmenetileg nem jut megfelelő mennyiségű vér az agyba. Először szédülés, hányinger, szemkáprázás jelentkezik, majd eszméletvesztés következhet be. „Ha valaki éppen ájuldozik, akkor rossz megoldás, ha oldalról megtámasztjuk, hogy nehogy összeessen, és állva tartjuk, hiszen így nem tud rendeződni az agy vérkeringése. Ilyenkor a legjobb megoldás az, ha lehetőleg árnyékosabb, hűvösebb helyen lefektetjük az illetőt” – mondta a szóvivő.
Győrfi Pál hangsúlyozta: még mindig jobban járunk, ha piszkos lesz a ruhája, mintha hagynánk, hogy összesen, és ezzel sérülést is szenvedjen. Még jobbat teszünk, ha felemeljük az illető lábait, hogy vér menjen a fejébe.
A megelőzés kapcsán a szóvivő hangsúlyozta: védjük fejünket a közvetlen napsugárzástól, és lehetőleg akár 3-4 liter vizet is igyunk. Cukros üdítőitalok helyett javasolt vizet fogyasztani, az alkoholos italok pedig kimondottan veszélyesek lehetnek ebben az időszakban.