Még a külső megjelenésükre kevésbé adó emberek is felkeresnek időnként egy fodrászszalont, a nők jelentős része pedig pedikűrös vagy manikűrös szolgáltatásait is igénybe veszi néha. Ezek a szépészeti szalonok széles kínálattal várják a vendégeket vágástól a festésen át a műkörmök ragasztásáig. Az ehhez használt eszközöket azonban sokszor fertőtlenítés nélkül használják több ügyfélen, így baktériumokat és gombás fertőzéseket terjeszthetnek.
Az ügyfelek és a dolgozók is megbetegednek
Egy felmérés keretében New Jerseyben 90, köröm- és fodrászszalont rendszeresen látogató embert kerestek fel, akiről részletes egészségügyi leírást készítettek, illetve kíváncsiak voltak általános higiénés ismereteire is. A megkérdezettek 42 százalékánál jelentkezett már valamilyen bőrprobléma, 10 százalékuk pedig gombás fertőzést is tapasztalt egy-egy szalonlátogatást követően. A legtöbben égő, viszkető érzésről panaszkodtak bőrük egy részén, illetve sokaknál láb- és körömgomba is kialakult és a körmük is elszíneződött. Hatból egy ember légúti allergiára utaló panaszokat - orrfolyás, égő szem, fejfájás - is tapasztalt.
Nagyobb arányban jelentkeztek a tünetek a körmöshöz, mint a fodrászhoz járók körében. A kutatás persze leszögezi: bár a panaszok egy fodrász- vagy körmös szalonból hazajőve jelentkeztek, nem jelenthető ki, hogy a tüneteket kiváltó gombás vagy bakteriális fertőzést egyértelműen ott szedték össze.
A Rutgers School of Public Health végzett egy másik kutatást is, amely 68, körömszalonban dolgozó ember egészségét mérte fel. Főként ázsiai nők dolgoztak ezekben az üzletekben, nagy részük pedig elismerte, hogy voltak olyan egészségi panaszaik, amelyeket a munkájukhoz kötnek. Sok szalonban problémát okozott az is, hogy a dolgozóknak angolul tartottak tréningeket, nem az anyanyelvükön, ezért sok dolgot nem is értettek meg belőle. Emiatt az alapvető fertőtlenítési technikákról is hiányosak voltak az ismereteik.
Mire figyeljünk a szalonban?
Az Észak-Westchester Kórházban dolgozó Dr. Debra Spicehandler azt javasolja, hogy a körömszalont felkeresők győződjenek meg róla, hogy az ott dolgozók megfelelő módon fertőtlenítik az eszközöket, amelyeket használnak. Érdemes olyan helyeket felkeresni, ahol a higiéniára jól látható módon ügyelnek, például a pedikűr során használt lábfürdőbe eldobható bélést tesznek. Ha pedig véletlenül megvágnak minket, gondoskodni kell a megfelelő fertőtlenítésről és sebkezelésről. Amennyiben a seb nem gyógyul megfelelően, a bőr pedig bepirosodik és megdagad körülötte, keressük fel háziorvosunkat.
Forrás: WebMD