Veszélyes lehet a koronavírus miatti szaglásvesztés

A koronavírus omikron variánsa jóval ritkábban okoz zavart a szaglásban és ízlelésben a korábbi vírusvariánsokhoz képest. Ezen érzékszerveink tompulása ugyanakkor komoly veszéllyel is járhat.

A koronavírus egyik legkorábban feljegyzett és legkülönösebb tünete a szaglás és ízlelés torzulása. Sokan számoltak be például arról, hogy a kávé megszokott illata helyett a gázolajhoz hasonló szagot éreztek, a gyümölcslé fogyasztásakor pedig fémes utóíz maradt a szájukban. Ez viszont még a jobbik eset, másoknál ugyanis a fertőzést hosszú ideig tartó, teljes érzékvesztés követte, amely súlyos veszélyekkel járhat. A CNN cikke szerint szaglásvesztésről az omikron variánssal fertőzöttek is beszámoltak, igaz sokkal kisebb mértékben. 

Egy 2022-es tanulmány szerint a globális COVID-19-túlélők mintegy 5 százaléka a mai napig küzd íz- és szaglási problémákkal valamilyen mértékben. Ugyan ezt az érzékszervünket kevésbé tartjuk fontosnak, komoly veszélye lehet, ha az orrunk nem működik megfelelően. Súlyos, életveszélyes helyzet is alakulhat ki abból, hogyha például valaki nem veszi észre, hogy szivárog a gáz, vagy hogy a romlott élelmiszernek furcsa íze vagy szaga van. Becslések szerint világszerte nagyjából 15 millió embernek még mindig problémái vannak a szagok érzékelésével, míg 12 millió embernek az ízek érzékelése okozhat gondot.

szaglásvesztés, szaglás
Sokan évekig küzdenek szaglásvesztéssel. Fotó: Getty Images

Nem csak a koronavírus állhat a hátterében

Persze nem a COVID-19 az egyetlen betegség, ami a szaglásvesztést kiválthatja: állhatnak a hátterében influenza- és náthavírusok, pajzsmirigy-rendellenességek és olyan neurológiai állapotok, mint az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór és a szklerózis multiplex. A Cleveland Clinic szerint ezek mellett a hosszú ideje tartó dohányzás, valamint bizonyos gyógyszerek szedése is ronthatja a szaglásunkat és ízérzékelésünket.

A szaglás tompulása emellett az öregedés egyik természetes velejárója: korábbi tanulmányok szerint a 65 és 80 év közötti emberek több mint fele azt tapasztalja, hogy romlott a szaglása. Ez az arány több mint 75 százalékra emelkedett a 80 év felettiek körében. A gyerekek körében ugyanakkor a koronavírus-járvány kitöréséig egyáltalán nem volt jellemző ez a tünet, azóta viszont náluk is gyakoribbá vált.

Más tüneteket váltott ki az omikron

Úgy tűnik, a különböző vírusvariánsok eltérő mértékben váltották ki ezt a jellegű panaszt. Egy májusban közzétett tanulmány szerint az emberek 17 százaléka elvesztette a szaglását abban az időszakban, amikor az omikron vált dominánssá. A statisztikák szerint az új koronavírus eredeti két változata, az alfa és a béta variáns az esetek csaknem 50 százalékában okozott valamilyen szintű szaglás- és ízlelési zavarokat. A delta variáns esetében is körülbelül 44 százalék volt ez az arány.

Szerencsére a statisztikákból az is kiderül, hogy a hosszú COVID ezen jellegzetes tünete is javul idővel. Egy augusztusban végzett kutatás eredménye szerint a két éve szaglásukat vesztett emberek 38,2 százaléka teljesen, 54,3 százalék pedig részben visszanyerte ezt a képességét. Legnagyobb arányban a 40 alatti korcsoportban álltak helyre az érzékszervek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.