A hatályos törvényi szabályozás értelmében az alapellátáshoz kapcsolódó háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi ügyeleti ellátásról a települési önkormányzatok kötelesek gondoskodni. Ez azonban számottevően átalakulhat jövőre, ténylegesen július 1-jétől, amikortól az önkormányzatok már nem köthetnek e feladatokra új megállapodást, a korábbiak pedig 2024. január 1-jétől hatályukat veszítik.
Bár a közelmúltban sok információ látott napvilágot már arról, hogy jókora változások várhatók az egészségügyben 2023-ban, különösen a háziorvosi ügyeleti rendszerben, még mindig sok a nyitott kérdés, például a leendő ügyeleti telephelyeket illetően. Eddig egy dolog biztos: a példa, a hajdú-bihari pilotprojekt a mentőszolgálat szerint sikeresen vizsgázott – mutat rá a Világgazdaság.
Érdemben vidéken változik majd az ellátás
A kormány törvénymódosítási javaslata vidéken csak a fogorvosi ügyeleti ellátást tartaná önkormányzati hatáskörben, Budapesten viszont a házi- és a gyermekorvosi ügyelet biztosítása továbbra is a helyhatóságok feladata maradna. A fő változás tehát a fővároson kívüli ellátást érinti.
Az önkormányzatok ügyeletszervező szerepét a tervek szerint az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) veszi majd át, mégpedig a Hajdú-Bihar megyében már másfél éve működő próbaprojektje alapján. A Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, Takács Péter ezzel kapcsolatban közölte: a hajdú-bihari projekt alapelve az egységes betegútszervezés, az egyenlő hozzáférés és elérhetőség. Rétvári Bence kifejtette, hogy a pilotprogram tapasztalatai alapján két „zóna” lesz kialakítva: este tíz óráig minden járásközpontban biztosított lesz az orvosi jelenlét, este tíz óra után pedig az OMSZ fogja szervezni és ellátni a mentési feladatot.
A változtatások nyomán nem egy ügyeleti szolgáltatónál, hanem az Országos Mentőszolgálatnál cseng majd ki a telefon, ahol egy képzett szakember a beteget az állapotának megfelelő ellátási szintre irányítja.