Egyharmadával nőtt a halláscsökkent tinédzserek száma az utóbbi tizenöt évben - figyelmeztettek amerikai kutatók, akik a zenelejátszók lehalkítását javasolják a kamaszoknak.
A Journal of the American Medical Association folyóiratban megjelent tanulmányban az 1990-es évek elején és 2000-es évek közepén végzett, párezer fős reprezentatív országos felmérés adatait vetették össze. A 12-19 év közötti tinédzserek hallását szűrő első vizsgálat a résztvevők 15 százalékánál talált valamilyen szintű halláscsökkenést. Tizenöt évvel később ez az adat egyharmadával nőtt, és elérte a 20 százalékot, tehát minden ötödik kamasznál találtak hallásromlást.
"Minden osztályba jut néhány tanuló, akinek hallási problémái vannak" - állította a tanulmányt jegyző Josef Shargorodsky.
"A kamaszok tényleg alábecsülik, mekkora hangerőnek vannak kitéve. Az egyén ezt gyakran nem is veszi észre, ugyanakkor már a csekély halláscsökkenés is nehézséget okozhat a nyelvfejlődésben és a tanulásban" - mutatott rá a kutató.
Míg kezdetben húsz felnőttből egynek volt komoly problémája, az első felmérés óta eltelt időben ez az arány ötven százalékkal nőtt. Mint Shargorodsky elmondta: maga is meglepődött az adatok láttán. Szerinte sokat javíthatna a helyzeten a megfelelőbb orvosi ellátás is.
A kutatók szerint nem világos, hogy pontosan mi okozta a halláskárosult fiatalok számának növekedését. Nem is állították, hogy a fülhallgatós eszközök lennének a felelősek a kamaszok halláscsökkenéséért, de Shargorodsky hangsúlyozta, hogy a zenejátszók lehalkításával csökkenthető a kockázat.
Egy Los Angeles-i szakértő szintén arra buzdította a veszélyeztetett korosztályt, hogy csökkentse a hangerőt, és rendszeresen iktasson be szüneteket a zenehallgatásba.