Az otthoni szakápolás célja, hogy a beteg otthoni környezetben, személyre szabottan, humánus és szakszerű ápolásban részesüljön. Ezzel az ellátási formával a kórházi kezelések száma csökkenthető, illetve időtartama lerövidíthető.
Ki dolgozhat az otthonápolás szolgálatoknál?
Ahhoz, hogy valaki otthonápolás szolgálatnál vállalhasson munkát minimum 3 éves szakmai gyakorlat szükséges. A munkatársaknak a beteg aktuális állapotának felmérése után, ápolási tervet kell készíteni az ellátás céljának meghatározásával, amit az elrendelő háziorvos hagy jóvá. Az alkalmankénti tevékenységet minden esetben dokumentálni kell - mit, mennyi ideig és milyen eredménnyel végzett az ápoló vagy a gyógytornász, javul, stagnál, esetleg romlik a beteg állapota. Az ápoló munkája nem a család helyettesítését jelenti, csak segítséget ad. Minden lehetőséget felmérve, támogatják a rászorulókat - a körülmények ismeretében - életmódbeli tanácsokkal, kölcsönözhető eszközökkel, esetenként segédanyagokkal.
A szolgáltatás keretében nyújtható ellátások akkor vehetők igénybe térítésmentesen, ha a biztosított egészségi állapota miatt a kezelő orvosa - a kórházba utalás, vagy a további ott tartózkodás helyett - az otthoni szakápolást az arra rendszeresített nyomtatványon elrendelte.
A biztosított otthonában végezhető - állandó orvosi felügyeletet nem igénylő - gyógyító tevékenységeket elrendelheti:
-háziorvos saját kezdeményezésre, vagy intézeti zárójelentés alapján,
-járóbeteg -, és fekvőbeteg - szakellátást nyújtó intézmény szakorvosa.
További feltétel még, hogy az ellátást olyan szakápolási szolgáltató nyújtsa, akivel az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a feladat ellátására szerződéses viszonyban áll, és a beteg lakhelye, vagy tartózkodási helye a szolgáltató működési területén belüli.
Az otthoni szakápolási szolgáltatók a finanszírozási szerződésekben rögzített keret mértékéig területi ellátási kötelezettséggel működnek. Ez azt jelenti, hogy minden hozzájuk érkező, kereten belüli rendelést kötelesek elfogadni. Kereten felül érkezett igényről a szolgáltatók tájékoztatni kötelesek a kezelőorvost annak érdekében, hogy a beteg ellátásáról más szolgáltatónál, vagy kórházba utalással tudjon gondoskodni.
Fontos tudni, hogy az otthoni szakápolási, illetve hospice tevékenységet csak arcképes igazolvánnyal rendelkező szakápoló végezheti.
Az igazolványnak tartalmaznia kell:
-az ellátást végző fényképét, nevét, szakképesítését,
-a szolgáltató nevét, ÁNTSZ engedély számát, és az OEP szerződés számát.