A meghatározás szerint a tb támogatás keretében gyógyászati segédeszköznek azt az átmeneti vagy végleges egészségkárosodással, fogyatékossággal élő ember személyes használatába adott orvostechnikai eszközt, vagy orvostechnikai eszköznek nem minősülő ápolási technikai eszközt kell érteni, amely használata során nem igényli egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy folyamatos jelenlétét.
Az ún. egyedi méretvétel alapján készült gyógyászati segédeszköznek pedig a meghatározott személy gyógykezelése során az arra jogosult orvos által a gyógykezelés igényeinek megfelelően rendelt, a beteg kizárólagos, egyedi használatára szolgáló, különleges tervezési jellemzőkkel készült eszközt nevezzük.
A gyógyászati segédeszközök nem vénykötelesek, ezért, aki gyógyászati segédeszközt akar vásárolni, csak akkor van szüksége vényre, ha lehetősége van azt társadalombiztosítási támogatással igénybe venni. Vény nélkül a termék teljes árát a vevő fizeti ki. Jelentőségükre tekintettel az egészségbiztosító egyes gyógyászati segédeszközök árához támogatást nyújt.
A támogatással rendelhető gyógyászati segédeszközökről 2010. június 30-át követően az OEP honlapján szabadon és ingyenesen hozzáférhető, internetes eszközkatalógus érhető el a gyártó által rendelkezésre bocsátott adatok alapján.
Online Segédeszköz Jegyzék (SEJK)
Az Online Segédeszköz Jegyzék célja, hogy a társadalombiztosítási támogatással rendelhető gyógyászati segédeszközök használóit, családtagjaikat, az ezeket az eszközöket rendelő orvosokat, asszisztenseiket, valamint általánosságban a gyógyászati segédeszközök iránt érdeklődőket széles körű információhoz juttassa ezen eszközök vonatkozásában, segítve tájékozottságukat, megkönnyítve munkájukat, mindennapjaikat.
Mit találhatunk a honlapon?
A SEJK a támogatott gyógyászati segédeszközök teljes körére vonatkozóan tartalmazza az alábbi adatokat:
- termékinformációk (leírás, használati útmutató, kép, video),
- támogatási adatok (támogatás összege, kihordási idő, kihordási időre felírható mennyiség, rendelhetőségi feltételek [indikáció, felírási jogok]),
- a forgalomba hozóra vonatkozó adatok (forgalomba hozó neve, címe, elérhetőségei, a gyártó megnevezése),
- az eszközzel kapcsolatosan beérkezett felhasználói vélemények, és
- keretszámláló kalkulátor (a későbbiekben bevezetendő HTL-alapú keretösszeghez).
A feltöltött adatokat az OEP munkatársai ellenőrzik és jóváhagyás után a SEJK adatbázisba továbbítják. A SEJK oldalai egyszerűen kinyomtathatók. A SEJK-et az OEP havi rendszerességgel frissíti, amennyiben a támogatott segédeszközök listájában bármilyen módosítás történik, így például névváltoztatás, méretváltoztatás, árcsökkentés, támogatási adatok változása, törlés, vagy új eszköz támogatása.