Van remény! - Modern terápiák a pikkelysömör kezelésében

A pszoriázis olyan immun-mediált betegség, melyet nem lehet teljesen meggyógyítani, ám különböző terápiákkal nagyon jól karban lehet tartani. Az, hogy kinek mi a legmegfelelőbb, természetesen egyénfüggő.

Az enyhe esetek kezelésére leggyakrabban a nem szisztémás, helyi kezeléseket alkalmazzák, ide tartoznak a különböző krémek, kenőcsök és helyi gyulladásgátlók. A helyi kezeléseket közvetlenül a bőrfelületen, vagy a hajas fejbőrön alkalmazzák. Ezek között találhatjuk meg a puhító és hidratáló krémeket, helyileg alkalmazandó szteroid tartalmú készítményeket. Gyógyhatású samponok és lemosók úgyszintén elérhetőek a fejbőr pikkelysömörének kezelésére.

Fénnyel a javulásért

A súlyosabb pikkelysömör kezelésére alkalmazott fototerápia, az ultraibolya (UV) fényt használja speciális gépek orvosi ellenőrzése mellett történő alkalmazásával. A PUVA egy különleges kezelés, amely az UVA fény hatását ötvözi a pszoralennek nevezett kémiai anyaggal (helyileg alkalmazandó, vagy szájon át szedett fényérzékenyítő anyag, amely reakcióba lép az UVA-val). A fototerápia hátránya, hogy a beteg csak bizonyos számú kezelést kaphat élete során, a bőr károsodhat az ismételt kezelések következtében. Továbbá a szükséges fényterápiás eszközök nem mindenhol állnak rendelkezésre.

Szisztémás kezelés

A szisztémás kezelések csoportjába elsősorban a szájon át szedhető gyógyszerek tartoznak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ezeket középsúlyos vagy súlyos pikkelysömör esetén alkalmazzák. Három fő opció érhető el: a methotrexát és az acitretin hatóanyagú gyógyszerek a bőrsejtek osztódási sebességét csökkentik, illetve a ciklosporin, amely az immunrendszert nyomja el. A szisztémás kezeléseket gyakran kombinálják helyi kezeléssel. A gyógyszerek szedése állandó orvosi utánkövetést kíván, folyamatosan figyelni kell a szervezet reakcióit, és arra is oda kell figyelni, hogy a szisztémás készítmények interakcióba léphetnek más gyógyszerekkel.

A biológiai terápia előnyei

Amennyiben pikkelysömörös tüneteket fedez fel magán, vagy meglévő pikkelysömöre nem javul legalább 3 hónap kezelés ellenére sem, keresse fel háziorvosát (enyhe pikkelysömör esetén) vagy az országban 9 helyen működő pszoriázis centrumok egyikét, ahol tapasztalt szakorvosok lesznek az Ön segítségére. Pszoriázis-centrumok A szisztémás kezelés másik nagy csoportja a modern, biológiai terápia. A biológiai gyógyszerek a pikkelysömör kezelésének legújabb formái. Más gyógyszerekkel ellentétben, melyek főként kémiai anyagok kombinációjából állnak, a biológiai gyógyszerek emberi vagy állati fehérjékből, proteinekből tevődnek össze. Például a védőoltások és az inzulin is olyan biológiai gyógyszertípus, melyeket hasonlóan állítanak elő.

A biológiai gyógyszerek a súlyos plakkos pikkelysömörben szenvedő betegek esetében kerülnek alkalmazásra, akik más szisztémás gyógykezelésre nem reagáltak, vagy ha bizonyos mellékhatások miatt nem folytathatják az egyéb szisztémás gyógykezelést. Hatékonyságukat annak köszönhetik, hogy nem az immunrendszer egészét, hanem csak egy-egy specifikus, a betegség kialakulásában szerepet játszó, túlműködő részét gátolják.

A biológiai gyógyszereket injekció vagy infúzió formájában kaphatja meg az érintett beteg.

A biológiai terápiák rendelhetősége korlátozott, hazánkban csak a Pszoriázis Centrumokban van lehetőség a gyógyszer felírására, a terápiát az arra jogosultaknak az OEP 100%-ban támogatja.

Akármilyen terápiát kap is valaki, fontos, hogy az életmódját is megváltoztassa. A pszoriázis ugyanis fellángolhat a dohányzás , az alkohol, a stressz, a bőrsérülések és fertőzések hatására is. Érdemes a szervezetben lévő gyulladásoknak is utánajárni, hiszen a bőrünkön minden meglátszik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.